ՀՀ հաջորդ վարչապետի ընտրության օրը ապրիլի 17-ն է. պարզաբանում է Արփինե Հովհաննիսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխանախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը պարզաբանել է, թե Սահամանադրության փոփոխություններով նախատեսված նոր կարգով երբ է կայանալու ՀՀ վարչապետի ընտրությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հովհաննիսյանը նշեց, որ Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքում կատարվել են փոփոխություններ, որի համաձայն այն դեպքում, երբ վարչապետին պետք է ընտրի Ազգային ժողովը, վարչապետի ընտրության օրը քննարկվում է Ազգային ժողովի նիստում՝ խմբակցությունների կողմից վարչապետի թեկնածուների առաջադրման հաջորդող օրը:
«Եթե այդ օրը չեն անցկացվում Ազգային ժողովի հերթական նիստեր, ապա վարչապետի ընտրության օրվա հարցը քննարկվում է վարչապետի թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանալու օրվան հաջորդող օրը՝ ժամը 12:00-ին իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում: Այդ մասին հայտարարությամբ հանդես է գալիս Ազգային ժողովի նախագահը: Այս փոփոխությունն  ուժի մեջ կմտնի ապրիլին և ապրիլի 17-ին ժամը 12:00-ին հատուկ նիստում Ազգային ժողովը կընտրի վարչապետին»,- պարզաբանեց Արփինե Հովհաննիսյանը:

YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. Vice Speaker of the Armenian Parliament Arpine Hovhannisyan explained when will be the election of the Prime Minister according to the new procedure set by the Constitutional changes.
She told ARMENPRESS that changes were made in the Parliament’s Rules of Procedure according to which in case when the PM is elected by the Parliament, the date of the election is being discussed during the Parliament’s session, the next day following the nomination of the candidates for the PM by the factions.
“If on that day the regular parliamentary sessions are not being held, the issue of the PM’s election date is being discussed at the special session of the Parliament to be convened next day following the deadline of the nomination of the PM’s candidates at 12:00. This is announced by the Speaker of the Parliament. This change will come into force in April, and the Parliament will elect the Prime Minister on April 17, at 12:00, during the special session”, Arpine Hovhannisyan said.