Հայաստանը ԼՂ հարցում Ռումինիայից հավասարակշռված դիրքորոշման պահպանում է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Սերգեյ Մինասյանը հունվարի 18-ին Կոտրոչենի նախագահական պալատում իր հավատարմագրերը հանձնեց երկրի նախագահ Կլաուս Յոհանիսին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հավատարմագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողության ավարտին կայացած զրույցի ընթացքում նախագահ Յոհանիսը շնորհավորեց Հայաստանի նորանշանակ դեսպանին՝ մաղթելով նրան արգասավոր դիվանագիտական առաքելություն: Նախագահը հույս հայտնեց, որ դեսպան Մինասյանն իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների հարաբերությունների խորացմանը` կարևոր ներդրում բերելով երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև կապերի առավել ամրապնդմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով նախագահ Յոհանիսին ջերմ բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Մինասյանն ընդգծեց, որ իր առաքելության ընթացքում առավելագույն ջանքեր կներդնի երկու երկրների միջև հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելու ու երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն էլ ավելի ամրապնդելու համար։
Դեսպան Մինասյանը նշեց, որ անցած տարիներին երկու երկրները նշանակալի հաջողություններ են գրանցել քաղաքական, մշակութային, կրթական ոլորտներում: Կողմերը համակարծիք էին, որ այս համատեքստում անհրաժեշտ է ավելի խորացնել տնտեսական հարաբերութունները, որոնք դեռևս չեն գտնվում ցանկալի մակարդակի վրա:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ դեսպանն անդրադարձավ 2017թ. նոյեմբերի 24-ին Հայաստանի և ԵՄ միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նկատելով, որ այն բարենպաստ քաղաքական միջավայր է ստեղծում բազմակողմ և երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացման առումով։
Անդրադառնալով 2018թ. հոկտեմբերի 11-12-ին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովին՝ դեսպան Մինասյանը շեշտեց, որ նախագահ Յոհանիսի մասնակցությունը լուրջ խթան կարող է հանդիսանալ բազմակողմ և երկկողմ ձևաչափերում հայ-ռումինական համագործակցության խորացման համար, հատկապես, հաշվի առնելով Ռումինիայի՝ որպես Ֆրանկոֆոնիայի տարածաշրջանային կենտրոնի կարևոր դերակատարությունը:
Դեսպանը նաև նշեց ղարաբաղյան հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական առաքելության շրջանակներում բանակցային ճանապարհով կարգավորելու կարևորությունը` շեշտելով, որ վերջին շրջանում հակամարտության նկատմամբ Ռումինիայի դիրքորոշումը եղել է հավասարակշռված, և որ հայկական կողմն ակնկալում է այդ դիրքորոշման շարունակականությունը՝ հատկապես, Հայաստան-ԵՄ Համաձայնագրի նախաբանում այդ խնդրի կապակցությամբ արտացոլված միասնական մոտեցմանը համահունչ:
Դեսպան Մինասյանը նշեց, որ Հայաստանը և Ռումինիան կարող են արդյունավետ համագործակցել նաև եվրոպական կառույցների շրջանակներում, հատկապես արտակարգ իրավիճակների, ճգնաժամերի կառավարման, հետազոտական և կրթական ոլորտներում:
Հայաստանի դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց նախագահ Յոհանիսին էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ Ռումինիայի վարած քաղաքականության համար՝ նշելով, որ Ռումինիան երկրորդ հայրենիք դարձավ ինչպես դարեր առաջ, այնպես էլ՝ 1915թ. Ցեղասպանությունից հետո այստեղ հաստատված հայերի համար: Ռումինիան առաջին երկիրն էր, որը Ցեղասպանությունը վերապրածներին պետական մակարդակով ապաստան առաջարկեց:

Armenia expects continuation of Romania’s balanced position on NK conflict
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Romania Sergey Minasyan on January 18 presented his credentials to Romanian President Klaus Iohannis, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
During the meeting the Romanian President congratulated the Ambassador on his appointment and wished him a productive diplomatic mission. The President expressed hope that Ambassador Minasyan with his activity will contribute to deepening the bilateral ties and further strengthening the relations between the two friendly peoples.
The Armenian Ambassador thanked for the warm wishes and stated that he will make the maximum efforts to give new impetus to the bilateral relations and further strengthen the friendship of the two peoples.
The Ambassador said over the past years the two countries recorded significant achievements in political, cultural and educational spheres. The sides agreed that in this context it is necessary to further deepen the economic relations which still are not at the desirable level.
During the meeting Ambassador Minasyan touched upon the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed on November 24, 2017 in Brussels, adding that it creates a favorable political environment for further development of bilateral and multilateral cooperation.
As for the upcoming Francophonie summit in Yerevan on October 11-12, 2018, the Ambassador stated that the Romanian President’s participation will give new impetus to deepening the Armenain-Romanian cooperation at multilateral and bilateral formats, especially taking into account Romania’s important role as a Francophonie regional center.
Sergey Minasyan also highlighted the importance of settling the Nagorno Karabakh conflict through negotiations within the mediation mission of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, stating that over the recent period Romania’s position on the NK conflict has been balanced, and the Armenian side expects this position to remain so.
The Ambassador said Armenia and Romania can effectively cooperate also within the framework of the European structures, especially in the spheres of emergency situations, crisis management, research and education.
He thanked President Klaus Iohannis for Romania’s policy on protecting the rights of ethnic and religious minorities, stating that Romania became a second homeland for Armenians who resettled there centuries ago, as well as in 1915 after the Genocide. Romania was the first country that offered asylum at state level to the Genocide survivors.