Սերբիան եւ Կոսովոն համաձայնել են շարունակել երկխոսությունը հարաբերությունների նորմալացման շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը եւ Կոսովոյի ինքնահռչակ հանրապետության նախագահ Հաշիմ Թաչին համաձայնության են եկել շարունակելու երկխոսությունը հարաբերությունների նորմալացման շուրջը, չնայած սերբ քաղաքական գործիչ Օլիվեր Իվանովիչի սպանությանը:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 18-ին հայտնել Է Մայա Կոսյանչիչը՝ Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինիի ներկայացուցիչը: Սերբիայի կառավարությունում Կոսովոյի եւ Մետոքիայի գործերի նախկին փոխնախարար եւ կոսովցի սերբերի առաջնորդներից մեկը՝ Օլիվեր Իվանովիչը, սպանվել Է հունվարի 16-ի առավոտյան Կոսովսկա Միտրովիցա քաղաքում:
«Երեկ հեռախոսազրույց կայացավ նախագահներ Վուչիչի եւ Թաչիի միջեւ: Նրանք համաձայնվեցին շարունակել երկխոսությունը հարաբերությունների հետագա նորմալացման շուրջը»,- լրագրողներին ասել Է Կոսյանչիչը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Сербия и Косово договорились продолжить диалог по нормализации отношений
Президент Сербии Александр Вучич и президент самопровозглашенной республики Косово Хашим Тачи договорились продолжать диалог по нормализации отношений, несмотря на убийство сербского политика Оливера Ивановича, как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг Майя Косьянчич, представитель главы дипломатии ЕС Федерики Могерини.
Бывший заместитель министра по делам Косово и Метохии в правительстве Сербии и один из лидеров косовских сербов Оливер Иванович был убит во вторник утром в городе Косовска-Митровица.
"Вчера состоялся телефонный разговор межу президентами Вучичем и Тачи. Они согласились продолжить диалог по дальнейшей нормализации отношений", — сказала журналистам Косьянчич.