Չեխիայի կառավարությունը հրաժարական տվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի կառավարությունը հրաժարական Է տվել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վարչապետ եւ դոլարային միլիարդատեր Անդրեյ Բաբիշը հայտնել Է նախարարների կաբինետի նիստից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նախօրյակին Չեխիայի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ մերժել Է վստահություն հայտնել կառավարությանն այն կապակցությամբ, որ ոստիկանությունը հետաքննություն Է վարում Բաբիշի նկատմամբ, որին կասկածում են ֆիրմաներից մեկի համար անօրինականորեն Եվրամիության 2 մլն եվրոյի չափով սուբսիդիաներ ստանալու մեջ: «Կառավարությունը որոշում Է ընդունել հրաժարական տալ, համապատասխան փաստաթուղթը ես նախագահին անձամբ կհանձնեմ Պրահայի գրադում, նրան կխնդրեմ ժամանակ գտնել մեր հանդիպման համար»,-հայտարարել Է Բաբիշը:
Ավելի վաղ նախագահ Միլոշ Զեմանը հայտարարել Էր, որ Բաբիշին՝ որպես ANO շարժման առաջնորդ, որը հաղթանակ Է տարել խորհրդարանի հոկտեմբերյան ընտրություններում, կհանձնարարի երկրորդ անգամ փորձել կառավարություն կազմել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. The government of the Czech Republic led by Prime Minister Andrej Babis agreed to resign after the minority cabinet lost a confidence vote a day earlier, Reuters reports.
The government will remain in office in a caretaker capacity after the compulsory step, pending negotiations on forming an alternative administration that could take weeks or months as parties shun Babis while he battles allegations he abused an EU subsidy program a decade ago as a businessman.
“The government approved its resignation and I will ask for an appointment with the president so that I can deliver the resignation personally,” PM Babis said as quoted by Reuters.