Չեխիայի կառավարությունը հրաժարական տվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի կառավարությունը հրաժարական Է տվել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վարչապետ եւ դոլարային միլիարդատեր Անդրեյ Բաբիշը հայտնել Է նախարարների կաբինետի նիստից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նախօրյակին Չեխիայի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ մերժել Է վստահություն հայտնել կառավարությանն այն կապակցությամբ, որ ոստիկանությունը հետաքննություն Է վարում Բաբիշի նկատմամբ, որին կասկածում են ֆիրմաներից մեկի համար անօրինականորեն Եվրամիության 2 մլն եվրոյի չափով սուբսիդիաներ ստանալու մեջ: «Կառավարությունը որոշում Է ընդունել հրաժարական տալ, համապատասխան փաստաթուղթը ես նախագահին անձամբ կհանձնեմ Պրահայի գրադում, նրան կխնդրեմ ժամանակ գտնել մեր հանդիպման համար»,-հայտարարել Է Բաբիշը:
Ավելի վաղ նախագահ Միլոշ Զեմանը հայտարարել Էր, որ Բաբիշին՝ որպես ANO շարժման առաջնորդ, որը հաղթանակ Է տարել խորհրդարանի հոկտեմբերյան ընտրություններում, կհանձնարարի երկրորդ անգամ փորձել կառավարություն կազմել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Премьер Чехии сообщил об отставке правительства
Правительство Чехии подало в отставку. Как передает Арменпресс, об этом премьер-министр и долларовый миллиардер Андрей Бабиш сообщил на пресс-конференции после заседания кабмина.
Накануне парламент Чехии большинством голосов отказал правительству в доверии в связи с тем, что полиция ведет расследование против Бабиша, которого подозревают в незаконном получении для одной из его фирм субсидии Евросоюза в два миллиона евро.
"Правительство приняло решение об отставке, соответствующий документ я вручу президенту лично в Пражском граде, попрошу его найти время для нашей встречи", — заявил Бабиш.
Ранее президент Милош Земан заявил, что поручит Бабишу, как лидеру движения ANO, выигравшего октябрьские выборы в парламент, и вторую попытку создания нового правительства.