ԱՄՆ-ը կիսով չափ կրճատել Է պաղեստինցիների օգնության ՄԱԿ-ի հիմնադրամի ֆինանսավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի վարչակազմը որոշում Է կայացրել կրճատել ՄԱԿ-ի՝ Պաղեստինցի փախստականների օգնության եւ աշխատանքների կազմակերպման մերձավորարեւելյան գործակալությանն արվող վճարումները՝ 125 միլիոն դոլարից մինչեւ 60 միլիոն դոլար:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 16-ին հայտնել Է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի հայտարարությունը: «Եկել Է մյուս երկրների ժամանակը, որոնցից մի քանիսն ավելի ունեւոր են՝ ստանձնելու պատասխանատվությունը տարածաշրջանի կայունության եւ եւ անվտանգության համար»,- ասված Է հայտարարության մեջ, որտեղ նաեւ նշված Է, որ 60 միլիոն դոլարը, Պետդեպի կարծիքով՝ ֆինանսավորման բավականաչափ ծավալ Է, որպեսզի գործակալությունը շարունակի աշխատանքը:
ՄԱԿ-ի Մերձավորարեւելյան գործակալությունն ապահովում Է պաղեստինցի ուսուցիչների եւ բուժաշխատողների աշխատավարձերի վճարումը Հորդանանում, Գազայի հատվածում եւ Արեւմտյան ափին: Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահը հայտարարել Է, որ մտադիր Է կրճատել պաղեստինցիների օգնությունն այն բանից հետո տեղի ունեցած անկարգությունների ֆոնին, երբ ԱՄՆ-ը Երուսաղեմը ճանաչեց Իսրայելի մայրաքաղաք, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

США вдвое сократили финансирование фонда ООН для помощи палестинцам
Администрация США приняла решение сократить выплаты Ближневосточному агентству ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) со $125 млн до $60 млн, как передает Арменпресс, об этом  сообщает во вторник Bloomberg со ссылкой на заявление госдепартамента США.
"Настало время другим странам, некоторые из которых более состоятельны, взять на себя ответственность за региональную стабильность и безопасность", - говорится в заявлении, где также отмечается, что $60 млн - достаточный, по мнению госдепа, объем финансирования, чтобы агентство продолжало работу.
БАПОР обеспечивает выплату зарплат палестинским учителям и медработникам в Иордании, Секторе Газа и на Западном Берегу.
Президент США заявлял, что намерен сократить помощь палестинцам на фоне беспорядков после того, как США признали Иерусалим столицей Израиля.