Նախարար Սարգսյանը և ԱՄՆ դեսպանը նախանշել են պաշտպանության բնագավառում 2018թ. համագործակցության հիմնական ուղղությունները
Նախարար Սարգսյանը և ԱՄՆ դեսպանը նախանշել են պաշտպանության բնագավառում
2018թ. համագործակցության հիմնական ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հունվարի 16-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցության շրջանակներում 2017թ. ընթացքում կատարված աշխատանքները և նախանշվել են 2018թ. համագործակցության հիմնական ուղղությունները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը համառոտ ներկայացրել է այն ուղղությունները, որոնք ընդգրկվելու են զինված ուժերի արդիականացման 7-ամյա ծրագրում և որոնց շուրջ ակնկալվում է զարգացնել համագործակցությունը ԱՄՆ հետ:
Ռիչարդ Միլսն իր հերթին ընդգծել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցությունը շարունակելու ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչության պատրաստակամությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2018թ. ընթացքում Երևանում հայ-ամերիկյան երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ, որի ընթացքում կհամաձայնեցվի հետագա համագործակցության ընդհանուր տեսլականը:

Министр обороны Армении принял Чрезвычайного и полномочного посла США
Министр обороны Армении Виген Саргсян 16 января принял Чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Ричарда Миллза. Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, в ходе встречи были подведены итоги выполненных в рамках двустороннего сотрудничества в области обороны в 2017 году работ и отмечены основные направления сотрудничества в 2018 году.
Министр обороны кратко представил направления, которые будут включены в 7-летнюю программу модернизации Вооруженных Сил, отметив, что Армения ожидает развития сотрудничества с Соединенными Штатами в отмеченных направлениях.
Ричард Миллз в свою очередь подчеркнул готовность министерства обороны США продолжать сотрудничество с министерством обороны Армении в представляющих взаимный интерес сферах.
Была достигнута договоренность о проведении в 2018 году армяно-американских двусторонних военных консультаций в Ереване, в ходе которых будет сформировано общее видение дальнейшего сотрудничества.