Կանխատեսվում է կարագի էժանացում առաջիկա 1-2 ամիսներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա ամիսներին հայաստանյան շուկայում կանխատեսվում է կարագի գների նվազում: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
«Միջազգային շուկայում կարագի գների նվազում է սկսվել, Հայաստանում ևս այդ ապրանքի գծով նկատվում է նվազման միտում: Կարծում ենք, առաջիկա մեկ-երկու ամիսների ընթացքում կարագը կէժանանա: Չնայած այժմ էլ մեր շուկայում առկա է կարագի գնի նվազում, բայց, կարծում ենք, հիմնական ազդեցությունը մեկ-երկու ամիս հետո է դրսևորվելու»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց պաշտոնյան: Մեկ-երկու ամիս հետո, քանի որ, ըստ Շաբոյանի, միջազգային շուկայում կարագի գների ու մեր ներմուծման գների միջև առկա է չորս ամսվա լագային ազդեցություն, այսինքն՝ փոփոխությունները հայաստանյան շուկայում դրսևորվում են չորս ամսվա ընթացքում:
Արտակ Շաբոյանը անդրադարձավ նաև կարագ ներմուծող ընկերություններին՝ նշելով, որ շուկայում կառուցվածքային որոշակի փոփոխություններ են արձանագրվել: Մասնավորապես, եթե նախկինում «Ալեքս հոլդինգ» ընկերությանը բաժին էր ընկնում կարագի շուկայում ներմուծման 80 տոկոսը, ապա ներկայում այն 55 տոկոս է կազմում: Դրան զուգահեռ կան 28 տնտեսավարողներ, որոնք ևս կարագի ներմուծում են իրականացնում ու գրավում շուկայի 40 տոկոսը:  Վերջիններս ներմուծումները կատարում են հիմնականում ԵԱՏՄ երկրներից:
Հայաստանում կարագի գների բարձրացումը, որը սկսվել էր դեռևս 2016-ի սեպտեմբերից, պայմանավորված էր ներմուծման գների բարձրացմամբ, այսինքն՝ միջազգային շուկայում կարագի գնի բարձրացումն անմիջականորեն ազդել էր այստեղ գործող գների վրա:

Decline in butter price forecast in Armenia in next 1-2 months
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. Decline in the price of butter is predicted in the Armenian market in the upcoming months, Artak Shaboyan – chairman of the State Commission for the Protection of the Economic Competition (SCPEC), told reporters, reports Armenpress.
“The prices of butter started to decrease in the international market, and in Armenia as well there is a tendency of decline in price of this product. We think the butter price will decrease in the next one-two months. Although currently there is a decline in butter price in our market, but, we think that the main affect will be demonstrated one-two months later”, he said.
He also touched upon the butter importing companies, stating that certain structural changes were made in the market. In particular, if previously, 80% imports of butter belonged to the Alex Holding, now it is 55%. In line with this, there are also 28 economic entities that also import butter and comprise 40% of the market. They mainly import from the countries of the Eurasian Economic Union (EAEU).
The prices of butter increased in Armenia in September 2016 which was conditioned by the increase in import prices, in other words the increase of butter price in the international market affected also the prices in Armenia.