Ռազմավարական գործընկերոջդ մոտ խայտառակ ես լինելու. Էրդողանը դիմել է ԱՄՆ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իրենք պատրաստվում են ոչնչացնել Սիրիայում ԱՄՆ կողմից ստեղծվելիք «ահաբեկչական բանակը»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
«Միացյալ Նահանգները պնդում են, որ մեր սահմաններին ահաբեկչական բանակ են հիմնելու: Մեր գործը կլինի նախքան դրա ստեղծումն այդ բանակը ոչնչացնելը: Այս պահի դրությամբ նրանք (ԱՄՆ իշխանությունները-խմբ.) 4800 բեռնատար զենք են ուղարկել այդտեղ: Ինչ ուզում ես ուղարկիր, սակայն այդ 30 հազարանոց բանակը, որն ուզում ես ստեղծել, քեզ չի կարող այդ տարածքում ներկայացնել և մի նեղացիր, բայց քո ռազմավարական գործընկերոջ առջև խայտառակ ես լինելու»,- ասել է Էրդողանը:
Նա ընդգծել է, որ չնայած իրենց կողմից հնչեցվող պնդումներին՝ Միացյալ Նահանգները հաստատակամ են թուրքական սահմանի երկայնքով «ահաբեկչական բանակ ստեղծել»: «Թուրքիայի սահմանի երկայնքով ստեղծվող բանակը կարո՞ղ է մեկ այլ նպատակ ունենալ, քան հենց Թուրքիան է: ԱՄՆ-ն արդեն պետք է հրաժարվի բառախաղերից և բացահայտ կերպով հայտարարի իր մտադրությունների մասին»,- նշել է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահը տեղեկացրել է նաև, որ թուրքական զինված ուժերն արդեն պատրաստ են Սիրիայի Աֆրին և Մանբիջ քաղաքներում գործողություններ իրականացնելուն: «Մեր նախապատրաստություններն արդեն ավարտին են մոտեցել: Գործողությունը կարող է սկսվել ամեն պահի»,- ասել է նա:

You will get embarrassed before your strategic partner - Erdogan to US
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan has announced that they will destroy the “terrorist army” in Syria which the US had earlier said is planning to create, Hurriyet reports.
“The US insist they will create a terrorist army on our borders. Our task will be to destroy it before it gets established. As of this moment they [the US] have sent 4800 trucks will weapons there. Send whatever you want, but that army of 30,000 which you want to create, cannot represent you in that area and don’t be upset but you will be embarrassed before your strategic partner”, Erdogan said.
He stressed that despite their discontent, the US are determined to create a “terrorist army” along the Turkish border.
“Can an army along the Turkish border have another goal rather than Turkey? The US should already refuse word play and openly announce its intention”, Erdogan said.
Turkey’s President Erdogan also said their military is ready to take action in Syria’s Afrin and Manjib.