Տաջիկստանը պատրաստվում է Հայաստանի հետ օդային հաղորդակցության հաստատմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տաջիկստանի կառավարությունը հանձնարարել է համապատասխան գերատեսչություններին անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի հետ օդային հաղորդակցություն հաստատելու ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով տաջիկական news.tj-ը:
Հայաստանի և Տաջիկստանի կառավարությունների միջև օդային հաղորդակցության վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրվել էր 2017 թվականի հունիսի 14-ին, ինչի իրագործման համար էլ Տաջիկստանի տրանսպորտի նախարարությունն ու այլ գերատեսչություններ պետք  է  իրագործեն անհրաժեշտ քայլեր:
Արտաքին հարաբերությունների նախարարությանը հանձնարարվել է հաստատված կարգով հայկական կողմին տեղեկացնել տաջիկական ներպետական գործընթացների իրականացման մասին, որոնք անհրաժեշտ են նշյալ համաձայնագիրը ուժի մեջ մտցնելու համար:
Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռախմոնն ու ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախորդ տարվա հունիսին Տաջիկստանի նախագահի՝ Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ պայմանավորվել էին դիտարկել երկու երկրների միջև ուղիղ չվերթների իրականացման հնարավորությունը:
Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ պատրաստ են Հայաստանի կողմից ավիացիայի ոլորտում վարվող բաց երկնքի քաղաքականության շրջանակում տաջիկ գործընկերներին տրամադրել արտոնություններ:

Таджикистан готовится установить воздушное сообщение с Арменией
Правительство Таджикистана поручило соответствующим ведомствам страны принять необходимые меры для налаживания воздушного сообщения с Арменией. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство news.tj.
В принятом на днях постановлении правительства Таджикистана поручается утвердить Соглашение между правительством республики и правительством Армении о воздушном сообщении, подписанное 14 июня 2017 года в городе Ереван.
Министерство транспорта Таджикистана совместно с соответствующими министерствами и ведомствами республики должны принять необходимые меры по реализации указанного Соглашения.
Министерству иностранных дел Таджикистана поручается в установленном порядке уведомить армянскую сторону о выполнении Таджикистаном внутригосударственных процедур, необходимых для вступления указанного Соглашения в силу.
Как напоминается, президент Таджикистана Эмомали Рахмон в ходе официального визита в Армению в июне прошлого года договорился с президентом Армении Сержем Саргсяном рассмотреть возможность запуска прямого авиарейса между двумя странами.