Դատարանն Ուլյուկաեւին դատապարտեց ութ տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դատարանը ՌԴ տնտեսական զարգացման նախկին նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաեւին դատապարտել Է ութ տարվա ազատազրկման եւ 130 մլն ռուբլի տուգանքի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը հայտնել Է դատարանի դահլիճից:
«Ուլյուկաեւին մեղավոր ճանաչել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 290 հոդվածի վեցերորդ մասով եւ նրան դատապարտել ութ տարվա ազատազրկման խիստ ռեժիմի գաղութում եւ 130 մլն ռուբլի տուգանքի»,-որոշումը հրապարակել Է դատավորը:
Ուլյուկաեւը կալանքի տակ Է վերցվել դատարանի դահլիճում: Մեղմացուցիչ հանգամանքների թվում դատարանը նշել Է, որ Ուլյուկաեւն ունի երկու մանկահասակ երեխաներ ու զառամյալ ծնողներ, դրական բնութագրեր, շնորհակալագրեր, պատվոգրեր եւ գիտական աստիճան: Դրա հետ մեկտեղ դատարանը եկել Է այն եզրակացության, որ նախկին նախարարի պատիժը հնարավոր Է միայն ազատազրկման տեսքով: Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ դատարանը նախկին պաշտոնյային մեղավոր Է ճանաչել առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու մեջ:

Суд приговорил Улюкаева к восьми годам колонии
Суд приговорил экс-главу Минэкономразвития РФ Алексея Улюкаева к восьми годам лишения свободы и штрафу в 130 млн рублей. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент ТАСС из зала суда.
"Признать Улюкаева виновным по ч. 6 ст. 290 УК РФ и приговорить его к восьми годам лишения свободы с отбытием наказания в колонии строгого режима и штрафу 130 млн рублей", - огласила решение судья.
Улюкаев был взят под стражу в зале суда. На вопрос судьи, понятен ли приговор, экс-министр сказал: "Приговор понятен".
Среди смягчающих обстоятельств суд назвал наличие у Улюкаева двух малолетних детей и престарелых родителей, положительные характеристики, благодарности, грамоты и ученую степень. Вместе с тем суд пришел к выводу, что исправление бывшего министра возможно только в виде лишения свободы.
Ранее сообщалось, что суд признал экс-чиновника виновным в получении взятки в особо крупном размере.