Իրանի խորհրդարանը մուսուլմանական երկրներին հորդորել Է խզել հարաբերություններն Իսրայելի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի խորհրդարանը կոչ Է արել մուսուլմանական երկրներին խզել դիվանագիտական հարաբերություններն Իսրայելի հետ եւ ԱՄՆ-ի հետ տնտեսական կապերը նվազագույնի հասցնել Երուսաղեմի վերաբերյալ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Անցած շաբաթ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին եւ փաստաթուղթ ստորագրել ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքը Թել Ավիվից այդ քաղաք տեղափոխելու վերաբերյալ:
«Մենք՝ Իսլամական կոնսուլտատիվ խորհրդի (Մեջլիս, Իրանի խորհրդարան) ներկայացուցիչներս, մուսուլմանական բոլոր երկրներին խնդրում ենք որքան կարելի Է շուտ դիվանագիտական հարաբերությունները խզել սիոնիստական ռեժիմի հետ, ինչպես նաեւ նվազագույնի հասցնել ԱՄՆ-ի հետ տնտեսական կապերը»,-ասված Է հայտարարության մեջ, որն ստորագրվել Է 290 մարդու համար նախատեսված խորհրդարանի 235 անդամների կողմից:
Իրանցի օրենսդիրները հայտարարության մեջ նշել են, որ ԱՄՆ-ն իր որոշմամբ «խփել Է Մերձավոր Արեւելքի այսպես կոչված խաղաղ գործընթացի դագաղի վերջին մեխը», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

В Иране призвали мусульманские страны разорвать отношения с Израилем
Парламент Ирана призвал мусульманские страны разорвать дипломатические отношения с Израилем и свести к минимуму экономические связи с США после решения американского президента Дональда Трампа по Иерусалиму, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
На прошлой неделе президент США Дональд Трамп объявил о признании Иерусалима столицей Израиля и подписал документ о переносе американского посольства из Тель-Авива в этот город.
"Мы, представители Исламского консультативного совета (Меджлис, парламент Ирана ), просим все мусульманские страны как можно скорее разорвать дипломатические отношения с сионистским режимом, а также свести к минимум экономические связи с США", — говорится в заявлении, подписанном 235 членами парламента, рассчитанном на 290 человек.
Иранские законодатели в заявлении отметили, что США своим решением "вбили последний гвоздь в гроб так называемого мирного процесса на Ближнем Востоке".