Կնեսետի փոխխոսնակը վստահ է, որ Իսրայելը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ի վերջո կարտահայտի իր դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-իսրայելական հարաբերությունների ներկայիս վիճակի, տարբեր ոլորտներում համագործակցության, Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ այլ հարցերի մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան պատգամավորականբարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի հետ:
-Տիկին Պլոսկով, նոյեմբերի սկզբին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն Իսրայելում էր, ինչպե՞ս կգնահատեք նրա այցն Իսրայել: Ի՞նչ կասեք հայ-իսրայելական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակի մասին:
-Ես վստահ եմ, որ նախարարի այցը շատ կարեւոր էր, քանի որ այն փաստում է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցում հետաքրքրության մասին: Ասեմ ավելին, այդ հետաքրքրությունը երկկողմանի է: Նման այցերի շնորհիվ հնարավորություն է ստեղծում ոչ միայն կապ ձեւավորել քաղաքական գործիչների, այլեւ երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ, հատկապես, երբ Իսրայելում հայերը քիչ չեն: Նրանց համար շատ կարեւոր է հիշել իրենց երկիրը, պատմությունը, ավանդույթները եւ մշակույթը: Մենք միասին փնտրում ենք աջակցության եւ միմյանց տարբեր ոլորտներում օգնելու ուղիներ: Քննարկում ունեցանք միջխորհրդարանական աշխատանքների ընդլայնման մասին, քանի որ այդ աշխատանքների հիմնական նպատակը միջազգային հարթակում աջակցության, մեր երկրների դիրքերի փոխադարձ ամրապնդման, կապերի կարգավորման տնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության, ինչպես նաեւ մեր երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ կապերի հետագա ընդլայնման համար ուղիներ փնտրելն է:
- Վերջին ժամանակահատվածում երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը նպաստող ի՞նչ փոփոխություններ կառանձնացնեք:
-Ասեմ, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր կողմից իսկապես ծավալուն աշխատանք է իրականացվել, նոր թափ է հաղորդվել երկկողմ կապերին, մեկնարկել են ուղիղ չվերթներ երկու երկրների միջեւ, ինչը նույնպես նպաստում է համագործակցության ընդլայնմանը: Ի դեպ, հիշեցնեմ, որ առաջին մշտական Երեւան-Թել Ավիվ-Երեւան չվերթը մայիսի 17-ին գործարկեց «Armenia» ավիաընկերությունը: Նշեմ, որ այս ընթացքում Պետախ Տիկվայի եւ Գյումրու քաղաքապետները ստորագրել են փաստաթուղթ որոշ մտադրությունների մասին: Շուտով այդ երկու քաղաքները կդառնան քույր-քաղաքներ, որոնց միջեւ կհաստատվեն մշտական բարեկամական կապեր քաղաքների կյանքի, պատմության եւ մշակույթի մասին փոխադարձ ծանոթության համար:
-Հոկտեմբերի 26-ին նախագահի մակարդակով Իսրայելում ընդունելություն կազմակերպվեց, որի շրջանակում ֆրանսահայ հայտնի շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը պարգեւատրվեց Հոլոքոստի տարիներին մարդասիրական գործունեություն ծավալելու համար: Նա այդ ժամանակ խոսեց Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին: Ի՞նչ կասեք այս հարցի առնչությամբ:
- Եկեք, ամեն դեպքում, համաձայնենք, որ Իսրայելի դիրքորոշումն այս հարցում, եթե այն համեմատենք երեք տարի առաջ ունեցած դիրքորոշման հետ, փոխվել է Հայաստանի համար դեպի դրականը: Այս մասին փաստում է այն, որ հարցը բարձրացվել է Կնեսետի լիագումար նիստի ընթացքում, քննարկումները շարունակվել են կրթության հանձնաժողովում, որտեղ գործնականորեն հայտարարվել է հայ ազգի ողբերգությունը ճանաչելու մասին: Ես գիտեմ, թե որն է հայ ազգի ողբերգությունը. մենք հոգով եւ սրտով Հայաստանի հետ ենք, եւ ես վստահ եմ, որ Իսրայելն ի վերջո կարտահայտի իր դիրքորոշումը՝ հօգուտ Հայաստանի:
-Երկու երկրների հարաբերություններում դեռեւս բաց է դեսպանատներին առնչվող հարցը: Ի՞նչ հեռանկարներ եք տեսնում դրանք հիմնելու եւ դիվանագիտական հարաբերությունները նոր փուլ տեղափոխելու համար:
-Ես լիովին սատարում եմ այս գաղափարը, քանի որ այս հարցը համեմատաբար վերջերս է բարձրացվել, եւ աշխատանքներն այս հարցում նոր-նոր են սկսվել:
-Տիկին Պլոսկով, կարեւոր է նաեւ վիզայի ռեժիմի ազատականացման հարցը, ինչ-որ տեսանելի արդյունք կարելի՞ է սպասել այս հարցի առնչությամբ:
-Երկու երկրների միջեւ վիզայի ազատականացումը կարեւորագույն հարցերից է մեկն է: Այդ մասին եւս խոսվել է նախարարի հետ հանդիպմանը: Քանի որ ներկայումս Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ գործում է առանց վիզայի ռեժիմի մասին համաձայնագիրը դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար, ես կասկած չունեմ, որ մեր երկրների սովորական քաղաքացիների համար համաձայնագրի ընդլայնման մասին պայմանավորվածություններին կկարողանանք հասնել մոտակա ժամանակահատվածում:

Knesset Vice Speaker is confident Israel will eventually express its stance on Armenian Genocide
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. Tali Ploskov, Vice Speaker of the Knesset (Israeli Parliament), head of the Israel-Armenia parliamentary friendship group gave an interview to ARMENPRESS talking about the current level of the Armenian-Israeli relations, the cooperation in different spheres, the recognition of the Armenian Genocide by Israel and other issues.
-Mrs. Ploskov, Armenian foreign minister Edward Nalbandian visited Israel in early November. How would you assess his visit to Israel? What can you say about the current level of the Armenian-Israeli ties?
-I am sure that the visit of the minister was very important since it shows the interest to further develop the relations between the two countries. Moreover, this interest is two-sided. Such visits enable not only to establish ties between political figures, but also the peoples of the two countries, especially when Armenians in Israel are not small in number. For them it’s very important to remember their country, history, traditions and culture. We jointly search for ways to support and help each other in various spheres. We had a discussion on expanding the inter-parliamentary activities since the main goal of these works is to find ways for assistance in the international platform, to mutually strengthen our countries’ positions, settle the ties in economic, high technologies, agriculture, tourism and culture spheres, as well as to further expand the links between the peoples of our two countries.
-What changes will you identify which contributed to the development of bilateral relations in the recent period?
-Over the past two years we have conducted a truly thorough work, new impetus was given to the bilateral ties, direct flights between the two countries have launched which also contributes to expanding the cooperation. As a reminder, Armenia airline operated the first permanent Yerevan-Tel Aviv-Yerevan flight on May 17. I want to state that during this period the Mayors of Petah Tikva and Gyumri signed a document on certain plans. The two cities will soon become sister-cities.
-On October 26 a reception at the Presidential level was held in Israel during which renowned French-Armenian signer Charles Aznavour has been awarded for his humanitarian activity during the Holocaust. Aznavour at that period talked about the recognition of the Armenian Genocide by Israel. What can you say on this matter?
-Let’s, in any case, agree that Israel’s position on this issue, if we compare with the position three years ago, has changed to positive for Armenia. The evidence of this is that the issue has been raised at the Knesset plenary session, the discussions continued in the education committee where it was practically announced on recognizing the tragedy of the Armenian people. I know the tragedy of the Armenian people: we are with Armenia, and I am confident that Israel will eventually express its stance for the benefit of Armenia.
-The issue regarding the embassies is still unresolved in the relations of the two countries. What prospects do you see for opening them and transferring the diplomatic ties to a new stage?
-I fully support this idea since this issue has been voiced relatively recently, and the works on this path have just started.
-Mrs. Ploskov, the issue of liberalization of visa regime is also important. Is it possible to expect a visible result on this path?
-The visa liberalization is one of the most important issues between the two countries. This was also discussed during the meeting with the minister. As currently the agreement on visa-free regime between Armenia and Israel works only for people having diplomatic passports, I have no doubt that we will manage to achieve the agreements on expanding the agreement for ordinary citizens in near future.