Կնեսետի փոխխոսնակը վստահ է, որ Իսրայելը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ի վերջո կարտահայտի իր դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-իսրայելական հարաբերությունների ներկայիս վիճակի, տարբեր ոլորտներում համագործակցության, Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ այլ հարցերի մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան պատգամավորականբարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի հետ:
-Տիկին Պլոսկով, նոյեմբերի սկզբին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն Իսրայելում էր, ինչպե՞ս կգնահատեք նրա այցն Իսրայել: Ի՞նչ կասեք հայ-իսրայելական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակի մասին:
-Ես վստահ եմ, որ նախարարի այցը շատ կարեւոր էր, քանի որ այն փաստում է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցում հետաքրքրության մասին: Ասեմ ավելին, այդ հետաքրքրությունը երկկողմանի է: Նման այցերի շնորհիվ հնարավորություն է ստեղծում ոչ միայն կապ ձեւավորել քաղաքական գործիչների, այլեւ երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ, հատկապես, երբ Իսրայելում հայերը քիչ չեն: Նրանց համար շատ կարեւոր է հիշել իրենց երկիրը, պատմությունը, ավանդույթները եւ մշակույթը: Մենք միասին փնտրում ենք աջակցության եւ միմյանց տարբեր ոլորտներում օգնելու ուղիներ: Քննարկում ունեցանք միջխորհրդարանական աշխատանքների ընդլայնման մասին, քանի որ այդ աշխատանքների հիմնական նպատակը միջազգային հարթակում աջակցության, մեր երկրների դիրքերի փոխադարձ ամրապնդման, կապերի կարգավորման տնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության, ինչպես նաեւ մեր երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ կապերի հետագա ընդլայնման համար ուղիներ փնտրելն է:
- Վերջին ժամանակահատվածում երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը նպաստող ի՞նչ փոփոխություններ կառանձնացնեք:
-Ասեմ, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր կողմից իսկապես ծավալուն աշխատանք է իրականացվել, նոր թափ է հաղորդվել երկկողմ կապերին, մեկնարկել են ուղիղ չվերթներ երկու երկրների միջեւ, ինչը նույնպես նպաստում է համագործակցության ընդլայնմանը: Ի դեպ, հիշեցնեմ, որ առաջին մշտական Երեւան-Թել Ավիվ-Երեւան չվերթը մայիսի 17-ին գործարկեց «Armenia» ավիաընկերությունը: Նշեմ, որ այս ընթացքում Պետախ Տիկվայի եւ Գյումրու քաղաքապետները ստորագրել են փաստաթուղթ որոշ մտադրությունների մասին: Շուտով այդ երկու քաղաքները կդառնան քույր-քաղաքներ, որոնց միջեւ կհաստատվեն մշտական բարեկամական կապեր քաղաքների կյանքի, պատմության եւ մշակույթի մասին փոխադարձ ծանոթության համար:
-Հոկտեմբերի 26-ին նախագահի մակարդակով Իսրայելում ընդունելություն կազմակերպվեց, որի շրջանակում ֆրանսահայ հայտնի շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը պարգեւատրվեց Հոլոքոստի տարիներին մարդասիրական գործունեություն ծավալելու համար: Նա այդ ժամանակ խոսեց Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին: Ի՞նչ կասեք այս հարցի առնչությամբ:
- Եկեք, ամեն դեպքում, համաձայնենք, որ Իսրայելի դիրքորոշումն այս հարցում, եթե այն համեմատենք երեք տարի առաջ ունեցած դիրքորոշման հետ, փոխվել է Հայաստանի համար դեպի դրականը: Այս մասին փաստում է այն, որ հարցը բարձրացվել է Կնեսետի լիագումար նիստի ընթացքում, քննարկումները շարունակվել են կրթության հանձնաժողովում, որտեղ գործնականորեն հայտարարվել է հայ ազգի ողբերգությունը ճանաչելու մասին: Ես գիտեմ, թե որն է հայ ազգի ողբերգությունը. մենք հոգով եւ սրտով Հայաստանի հետ ենք, եւ ես վստահ եմ, որ Իսրայելն ի վերջո կարտահայտի իր դիրքորոշումը՝ հօգուտ Հայաստանի:
-Երկու երկրների հարաբերություններում դեռեւս բաց է դեսպանատներին առնչվող հարցը: Ի՞նչ հեռանկարներ եք տեսնում դրանք հիմնելու եւ դիվանագիտական հարաբերությունները նոր փուլ տեղափոխելու համար:
-Ես լիովին սատարում եմ այս գաղափարը, քանի որ այս հարցը համեմատաբար վերջերս է բարձրացվել, եւ աշխատանքներն այս հարցում նոր-նոր են սկսվել:
-Տիկին Պլոսկով, կարեւոր է նաեւ վիզայի ռեժիմի ազատականացման հարցը, ինչ-որ տեսանելի արդյունք կարելի՞ է սպասել այս հարցի առնչությամբ:
-Երկու երկրների միջեւ վիզայի ազատականացումը կարեւորագույն հարցերից է մեկն է: Այդ մասին եւս խոսվել է նախարարի հետ հանդիպմանը: Քանի որ ներկայումս Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ գործում է առանց վիզայի ռեժիմի մասին համաձայնագիրը դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար, ես կասկած չունեմ, որ մեր երկրների սովորական քաղաքացիների համար համաձայնագրի ընդլայնման մասին պայմանավորվածություններին կկարողանանք հասնել մոտակա ժամանակահատվածում:

Вице-спикер Кнессета уверена, что, в конце концов, Израиль выразит свою позицию по вопросу Геноцида армян
Вице-спикер Кнессета уверена, что, в конце концов, Израиль выразит свою позицию по
вопросу Геноцида армян
«Арменпресс» побеседовал с вице-спикером Кнессета, руководителем группы межпарламентской дружбы с Арменией Тали Плосков о нынешнем положении в отношениях между Арменией и Израилем, о сотрудничестве в различных областях, о признании Геноцида армян и пр.
- Г-жа Плосков, как вы оцените визит министра ИД Армении Эдварда Налбандяна в Израиль?
-Я уверена, что визит министра ИД Армении Эдварда Налбандяна в Израиль был очень важным, он говорит об интересе к дальнейшему развитию отношений между Арменией и Израилем, причем, интересе обоюдном. Благодаря подобным визитам удается наладить отношения не только между политическими деятелями, но и между народами, особенно, с учетом того, что армян в Израиле немало. Для них очень важно помнить свою страну, историю, культуру, традиции.
Мы вместе ищем пути для поддержки и помощи друг другу в различных отраслях. Мы обсуждали возможности расширения межпарламентской активности, сотрудничества на международных площадках, взаимного укрепления позиций наших стран, урегулирования связей в различных отраслях, а также расширения сфер общения между народами обеих стран. На нашей встрече с министром мы подняли вопросы о расширении межпарламентской работы, министр Налбандян отметил, что сотрудничества между нашими группами дружбы только улучшается. Ведь основная цель работы наших групп парламентской дружбы - это и есть поиск путей сотрудничества, поддержки на международной арене, взаимного усиления позиций наших стран, и конечно же, налаживание экономических связей, сотрудничество в сферах высоких технологий, сельского хозяйства, туризма, культуры, и дальнейшее расширение контактов между нашими народами.
- Какие изменения в развитии отношений между обеими странами вы бы отметили за последнее время?
- За последние два года нами проведена довольно объемная работа – оживились двусторонние контакты, запущены прямые авиарейсы между двумя странами, что способствует новому сотрудничеству. Напомню, первый регулярный рейс Ереван-Тель-Авив-Ереван был осуществлен 17 мая авиакомпаний "Armenia". При моем содействии мэры городов Петах-Тиква и Гюмри подписали протокол о намерениях: вскоре эти города станут городами-побратимами, между ними будут установлены постоянные дружественные связи для взаимного ознакомления с жизнью, историей и культурой.
-26-го октября в Израиле был организован прием на уровне президента, в рамках которого французкий шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур был награжден за гуманитарную деятельность в годы Холокоста. Тогда он заговорил о признании Геноцида армян со стороны Израиля. Что вы скажете по этому поводу?
- Давайте все-таки согласимся с тем, что позиция Израиля в этом вопросе, если сравнить с позицией трехлетней давности, изменилась в лучшую для Армении сторону. Об этом свидетельствует и то, что вопрос был поднят и на пленарном заседании Кнессета, обсуждение продолжилось в комиссии по образованию, где практически было объявлено о признании трагедии армянского народа. Я знаю, что такое трагедия армянского народа, мы душой и сердцем с Арменией и уверена, что в конечном итоге Израиль выразит свою позицию в пользу Армении.
- В отношениях между обеими странами все еще остается открытым вопрос об открытии посольств. Какие перспективы вы видите в этом вопросе для перевода дипломатических отношений на новый уровень?
- Что касается вопроса об открытии дипломатических корпусов. Я полностью поддерживаю эту идею. Так как этот вопрос был поднят относительно недавно работа в этом отношении только начата
- Важным является также вопрос либерализации визового режима между обеими странами. Можно ли ожидать видимый результат по этому вопросу в ближайшее время?
- Вопрос о безвизовом режиме между нашими странами один из важнейших. Он тоже поднимался на встрече с министром. Поскольку в настоящий момент между Израилем и Арменией действует соглашение о безвизовом режиме для держателей дипломатических паспортов, я лично не сомневаюсь, что договоренности о расширении этого соглашения для обычных граждан наших стран мы сможем достичь в ближайшее время.