Դավիթ Հարությունյանը կարևորեց էլեկտրոնային գործիքների կիրառումը կոռուպցիայի դեմ պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք չէ սահմանափակել միայն օրենսդրական աշխատաքներով: Հակակոռուպցիոն մարմնի ծրագրային կետերից մեկը ուղված է լինելու  հանրության իրավագիտության մակարդակի բարձրացմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նոյեմբերի 27-ին «Կոռուպցիայի կանխարգելումը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը» խորագիրը կրող համաժողովի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Նախարարի խոսքով` օրենսդրության կիրառումը ոչ պակաս կարևոր է, և որպեսզի այն իրականացվի,  առաջին հերթին պետք է փոխվի հանրության իրավագիտակցությունը:
«Այս առումով մեծ հույսեր ենք կապում կոռուպցիայի կանխարգելման մարմնի հետ, որի կարևորագույն ծրագրային կետերից մեկը  հանրային կրթություն է: Չփոխվի մեր իրավագիտակցությունը՝ այս բոլոր գեղեցիկ բարեփոխումները կմնան թղթի վրա»,- ասաց Հարությունյանը:
Նախարարը կարևորեց ժամանակակից գործիքների, հատկապես` էլեկտրոնային գործիքների կիրառումը կոռուպցիայի դեմ պայքարում, որոնք ներկայումս արդեն իսկ իրենց պտուղները տալիս են:
Հարությունյանի խոսքով` մեկ տարվա ընթացքում գրեթե երեք անգամ ավելացել են պետական ծառայություններ մատուցող մասնավոր գրասենյակները, իսկ սպառողների թիվը աճել է գրեթե 3-4 անգամ:
« Նշանակում է, պահանջարկը կա և այն գործիքը, որը ստեղծել ենք,  աշխատում է: Մյուս քայլը իրավական ակտերի, նախագծերի հրապարկման միասնական կայքի ստեղծմանն է վերաբերում, որը հնարավորություն է տալիս հանրությանը մասնակից դարձնել Հայաստանի Հանրապետության կարևոր օրենսդրական փոփոխություններին: Այդ հարթակից օգտվողների թիվը նույնպես ամսեամիս աճում է»,- նշեց Հարությունյանը:

Justice minister highlights implementation of e-tools in fight against corruption
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. The fight against corruption shouldn’t be limited only with legislative work. One of the program points of the anti-corruption body will be aimed at raising the legal awareness of the society, Justice Minister of Armenia Davit Harutyunyan said during a November 27 conference on prevention of corruption and protection of human rights.
According to the minister, legislative management isn’t less important, and in order to implement it, the society’s legal consciousness must first of all be changed.
“In this regard we have great expectations with the corruption prevention body, one of the important program points of which is public education. If our legal consciousness doesn’t change, all these beautiful reforms will remain on paper”, he said.
The minister highlighted the use of modern tools, namely electronic tools, which already give results.
According to him, the number of offices rendering official services increased nearly three times in a year, and the number of consumers nearly 3-4 times.