ԵՄ-ի հետ համաձայնագրի ստորագրումը շահավետ կլինի Հայաստանի համար. Ֆրանկ Էնգել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքվելիք համաձայնագիրն ապացույցն է նրա, որ Հայաստանը պահպանում է իր եվրոպական ուղղվածությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Եվրախորհրդարանի լյուքսեմբուրգցի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը:
«Նույնիսկ եթե հարցն առնչվում է Հայաստանի տնտեսության որոշ ոլորտներին, այն փաստը, որ երկիրը կարող է արտահանել իր արտադրանքը Մաքսային միության անդամ երկրներ, կարող է ունենալ շահավետ ազդեցություն: Հայաստանի տնտեսությունը սկզբունքորեն ծառայությունների մատուցման տնտեսություն է և կարող է զարգանալ հենց այս ուղղությամբ: Բացի տնտեսական բաղադրիչից, մենք նաև ամրապնդում ենք քաղաքական երկխոսությունն ու գործընկերությունը, մշակութային և կրթական կապերը: Հենց այս համաձայնագիրը ստորագրվի և վավերացվի, մենք կկարողանանք  շարժվել դեպի վիզային ռեժիմի ազատականացում:  Ընդհանուր առմամբ, սա լավ օր է Հայաստանի ու Եվրամիության համար, մենք համատեղ ակնկալիքներ ունենք»,- ասաց Ֆրանկ Էնգելը:
Մի քանի ժամից Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում ընթացող Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում  նախատեսված է Հայաստանի ու Եվրամիության միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը:

Signing agreement with EU will be beneficial for Armenia – Frank Engel
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The agreement between Armenia and the EU is proof that Armenia holds on to its European orientation, Luxembourgish MEP Frank Engel told ARMENPRESS.
“Even if for some sectors of the Armenian economy, the fact that the country can export its products to Customs Union countries may have beneficial effects, the Armenian economy is fundamentally a service economy and can only develop as such. On top of the economic dimension, we reinforce political dialogue and partnership, cultural and educational ties, and ultimately personal freedoms - once this agreement is signed and ratified, we should be able to move on to visa liberalisation. All in all, a good day for Armenia and for the EU - we belong together, and we look forward together”, he said.
In a few hours the signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement will be signed in Brussels in the sidelines of the Eastern Partnership summit.