Հայաստան-ԵՄ նոր փաստաթուղթը հետագա գործակցության շատ լավ ճանապարհ է կանխանշում. Էդգարս Ռինկևիչս
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկևիչսը ողջունում է Հայաստանի կողմից Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումը և ընդգծում՝ Հայաստանի ընտրությունն է՝ որքան հեռու գնալ Եվրամիության հետ հարաբերություններում:
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նա նշեց, որ նոր համաձայնագիրը, որը պետք է ստորագրվի նոյեմբերի 24-ին, կապահովի կառուցվածքային և լավ շրջանակ՝ ավելի ակտիվ գործունեության այն ոլորտներում, որոնք ընտրել են Հայաստանն ու Եվրամիությունը խորը գործակցության համար:
«Ողջունում եմ, որ համաձայնագիրն ապահովում է հետագա գործակցության շատ լավ ճանապարհ: Հայաստանն ինքն է որոշում՝ որքան հեռու գնալ այս համագործակցության մեջ՝ հաշվի առնելով, որ երկիրը նաև Եվրասիական տնտեսական համագործակցության անդամ է»,-ասաց Ռինչևիչսը:
Նախատեսվում է, որ Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում Հայաստանն ու Եվրամիությունը կստորագրեն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Դրանով կողմերը հաստատակամ են ամրապնդել համապարփակ քաղաքական եւ տնտեսական գործընկերությունն ու համագործակցությունը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների եւ սերտ կապերի վրա, այդ թվում՝ բարձրացնելով Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությունը Եվրոպական միության քաղաքականությանը, ծրագրերին եւ գործակալությունների աշխատանքներին:
Համաձայնագրով նպատակ է հետապնդվում խթանել, պահպանել եւ ամրապնդել խաղաղությունը եւ կայունությունը եւ՛ տարածաշրջանային, եւ՛ միջազգային մակարդակներով, այդ թվում` լարվածության աղբյուրները վերացնելու համար ջանքերը համախմբելու, սահմանային անվտանգությունը ուժեղացնելու միջոցով, ինչպես նաեւ միջսահմանային համագործակցությունն ու բարիդրացիական հարաբերությունները խթանելով կընդլայնվի նաև շարժունակությունը եւ տարբեր երկրների մարդկանց միջեւ շփումը:
Համաձայնագրում շեշտվում է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ տևական կարգավորման համար Հայաստանի Հանրապետության հանձնառության կարեւորությունը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից վարվող բանակցությունների շրջանակներում այդ կարգավորմանը հնարավորինս շուտ հասնելու անհրաժեշտությունը. ընդունելով նաեւ ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ եւ ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված նպատակների եւ սկզբունքների հիման վրա այդ կարգավորմանը հասնելու անհրաժեշտությունը, մասնավորապես, այն նպատակների եւ սկզբունքների, որոնք առնչվում են ուժի կիրառումից կամ դրա սպառնալիքից խուսափելուն, պետությունների տարածքային ամբողջականությանը եւ ժողովուրդների իրավահավասարությանը ու ինքնորոշման իրավունքին եւ արտացոլված են ԵԱՀԿ 2008 թվականի նախարարների խորհրդի 16-րդ հանդիպումից ի վեր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում արված բոլոր հայտարարություններում` նշելով նաեւ կարգավորման այս գործընթացին աջակցելու՝ Եվրոպական միության հայտարարված հանձնառությունը:

BRUSSELS, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. Latvian foreign minister Edgars Rinkēvičs welcomes the signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership agreement by Armenia and says it’s Armenia’s choice to move as far as possible in the relations with the EU.
The Latvian FM told Armenpress correspondent in Brussels that the new agreement, which is expected to be signed on November 24, will ensure structural and good circle of further activity in spheres selected by Armenia and the EU for a deep partnership.
“I welcome the agreement that ensures a very good path for further partnership. Armenia decides itself how far to go in this partnership taking into account that the country is a member of the Eurasian Economic Union”, Edgars Rinkēvičs said.
The EU Eastern Partnership summit has kicked off in Brussels on November 24. It is expected that Armenia and the European Union will sign the Comprehensive and Enhanced Partnership agreement during the summit. According to the agreement, the sides are committed to strengthen the comprehensive political and economic partnership and cooperation based on common values and close ties, as well as to increase Armenia’s participation in the EU policy, programs and works of the agencies. The agreement aims at promoting, maintaining and strengthening peace and stability at regional and international levels, including through combining efforts, strengthening the border security to eliminate the sources of tension, as well as promoting the inter-border cooperation and normal relations. Mobility and contacts between peoples of different countries will also expand.
The agreement highlights the importance of Armenia’s commitment for a peaceful and lasting settlement of the Nagorno Karabakh conflict and the necessity to reach that settlement as soon as possible within the frames of negotiations being held by the OSCE Minsk Group Co-Chairs: also accepting the need to reach that settlement based on the goals and principles enshrined in the UN Charter and the OSCE Helsinki Final Act, in particular, those goals and principles relating to non-use of force or threat of force, territorial integrity of states, equal rights and self-determination of peoples and which are reflected in all statements made within the frames of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship since the 16th meeting of the OSCE ministerial council in 2008: highlighting also the EU’s commitment to assist this settlement process.