Սոորոնբայ Ժեենբեկովն ստանձնեց Ղրղզստանի նախագահի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կայացել Է Սոորոնբայ Ժեենբեկովի երդմնատվության արարողությունը, եւ նա ստանձնել Է Ղրղզստանի նախագահի պաշտոնը՝ դառնալով հանրապետության հինգերորդ նախագահը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ղրղզստանի նախագահի ընտրությունները տեղի են ունեցել հոկտեմբերի 15-ին: Նախկին վարչապետ Սոորոնբայ Ժեենբեկովն առաջադրվել Էր կառավարող Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունից: Քվեարկության ընթացքում, որին մասնակցությունը կազմել Է շուրջ 56 տոկոս, նրան աջակցել Է ընտրողների ավելի քան 54 տոկոսը:
Ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, պաշտոնակալության հանդիսավոր արարողությունը տեղի Է ունեցել Բիշքեկի արվարձանում գտնվող «Ալա Արչա պետական նստավայրի ընդունելությունների դահլիճում:Դրան ներկա են եղել 450 հյուրեր, այդ թվում՝ խորհրդարանի պատգամավորներ, քաղաքական գործիչներ եւ օտարերկրյա պետությունների դեսպաններ:
Ղրղզստանի նախագահն ընտրվում Է վեց տարով եւ միայն մեկ ժամկետով: Նա նաեւ դառնում Է զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար:

Сооронбай Жээнбеков вступил в должность президента Киргизии
Сооронбай Жээнбеков принес присягу и официально вступил в должность президента Киргизии. Он стал пятым главой республики, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Выборы президента Киргизии прошли 15 октября. На главный пост страны претендовали 11 кандидатов. Экс-премьер Жээнбеков выдвинулся от правящей Социал-демократической партии. В ходе голосования, явка на котором составила около 56%, его поддержали более 54% избирателей.
Как передает корреспондент РИА Новости, торжественная церемония инаугурации проходит в зале приемов государственной резиденции "Ала-Арча" в пригороде Бишкека. На ней присутствуют 450 гостей, в том числе депутаты парламента, крупные киргизские политики и послы иностранных государств.
Президент Киргизии избирается на шесть лет и только на один срок. Он также становится главнокомандующим ВС.