Գիտնականներն ընդունել են, որ սուրճի չափավոր օգտագործումն օգտակար Է առողջության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նույնիսկ համեմատաբար մեծ քանակությամբ սուրճի օգտագործումը բարերար ազդեցություն Է ունենում մարդու առողջության վրա՝ մոտավորապես 18-ից մինչեւ 20 տոկոսով նվազեցնելով քաղցկեղի եւ սրտի ու անոթների հիվանդությունների զարգացման հավանականությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, բրիտանացի գիտնականները հայտարարում են BMJ հանդեսում հրապարակված հոդվածում:
«Արդյոք սուրճն իրապես օգնում Է օրգանիզմին պայքարել քրոնիկական հիվանդությունների դեմ եւ նվազեցնում Է վաղաժամ մահվան հավանականությունը, մենք դեռեւս չգիտենք: Հարկավոր Է հասկանալ, որ սուրճի օգտագործումը ներառում Է ոչ միայն բուն ըմպելիքը, այլեւ մի ամբողջ շարք սոցիալական ու մշակութային բաղադրիչներ: Օրինակ, սուրճը սիրում են ծխողները: Մյուս կողմից՝ հաշվի առնելով այս բոլոր վերապահությունները, հարկ Է ընդունել, որ սուրճի ոչ մեծ չափաբաժինները չեն վնասում մարդու առողջությանը»,-բացահայտումը մեկնաբանել Է ԱՄՆ-ի Բալթիմոր քաղաքի Ջոն Հոփքինսի համալսարանի աշխատակից Էլիսեո Գուալարը: Մյուս կողմից՝ սուրճի օգտագործման դրական ազդեցությունների գոյության հարցը դեռ վեճերի առարկա Է մնում գիտնականների շրջանում: Վերջին տարիներին հետազոտողների բազմաթիվ խմբեր պարզել են, որ օրական ավելի քան 3 գավաթ սուրճի օգտագործումը նկատելիորեն նվազեցնում Է ինֆարկտների եւ մի շարք այլ հիվանդությունների զարգացման ռիսկը, իսկ գիտական այլ խմբեր, ընդհակառակը, ասում են, որ նման կապ չկա:
Մեծ Բրիտանիայի Սաութհեմփթոնի համալսարանի աշխատակից Ռոբին Փուլը եւ նրա գործընկերները փորձել են գտնել այդ հարցի պատասխանը՝ վերլուծելով սուրճի օգուտին ու վնասին նվիրված մեծաթիվ գիտական հրապարակումներ, որոնք, մամուլում հայտնվել են վերջին մի քանի տարիներին:
Ընդհանուր առմամբ, նրանց հաջողվել Է գտնել եւ ուսումնասիրել ավելի քան երկու հարյուր աշխատությունների եզրակացություններ, որոնք նկարագրում են սուրճի սիրահարների կյանքի դիտարկումների արդյունքները եւ հաշվի են առնում հնարավոր բոլոր կողմնակի գործոնները: Դրանց մի քանի հարյուր հազար մարդ Է մասնակցել աշխարհի բոլոր անկյուններից, որոնք ունեն տարբեր վնասակար սովորություններ, սննդակարգ, սուրճի օգտագործման մշակույթ եւ բարեկեցության մակարդակ: Վերլուծելով այդ հետազոտությունները՝ բրիտանացի գիտնականներն ստեղծել են այն հիվանդությունների յուրատասակ «վարկանիշը», որոնց զարգացման հավանականությունը մեծացել կամ փոքրացել Է մեծ քանակությամբ սուրճի օգտագործմամբ, եւ փորձել են հասկանալ՝ այդ ըմպելիքը ավելի շատ դրական, թե բացասական կողմեր ունի:
Ինչպես ցույց են տվել այդ հաշվարկները, սուրճի չափավոր գործածումը՝ օրական 3-4 բաժակ, ասոցացվել Է ավելի շատ դրական, քան բացասական արդյունքների հետ: Օրինակ, սուրճը հիվանդությունների եւ լյարդի քաղցկեղի զարգացման հավանականությունը նվազեցրել Է մոտավորապես 40-60 տոկոսով եւ սրտի հիվանդությունից եւ ինսուլտից մահանալու հնարավորությունը նվազեցրել Է 18 տոկոսով եւ 30 տոկոսով:
Սուրճի օգտագործումից միակ հստակ արտահայտված բացասական Էֆեկտը վերաբերել Է միայն թույլ սեռի ներկայացուցիչներին. սուրճի նկատմամբ սերը մեծացրել Է երեխայի վաղաժամ ծնվելու եւ վիժման հավանականությունը, ինչպես նաեւ կապված Է եղել տարեց տիկինների ոսկորների ավելի մեծ փխրունության հետ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые признали умеренное употребление кофе полезным для здоровья
Употребление даже относительно больших количеств кофе благотворно влияет на здоровье человека, понижая вероятность развития рака и болезней сердца и сосудов примерно на 18-20%, заявляют британские ученые в статье, опубликованной в журнале BMJ, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Действительно ли кофе помогает организму бороться с хроническими болезнями и снижает вероятность преждевременной смерти, мы пока не знаем. Нужно понимать, что употребление кофе включает в себя не только сам напиток, но и массу социальных и культурных компонентов. К примеру, кофе любят курильщики. С другой стороны, даже с учетом всех этих оговорок стоит признать, что умеренные дозы кофе не вредят здоровью человека", — прокомментировал открытие Элисео Гуаллар (Eliseo Guallar) из университета Джона Гопкинса в Балтиморе (США).
С другой стороны, вопрос существования позитивных эффектов от употребления кофе пока остается предметом споров среди ученых. За последние годы многие группы исследователей обнаружили, что употребление более трех чашек кофе в день заметно снижает риск развития инфарктов и ряда других болезней, а другие научные коллективы, наоборот, говорят о том, что такой связи нет.
Робин Пул (Robin Poole) из университета Саутгемптона (Великобритания) и его коллеги попытались найти ответ на этот вопрос, проанализировав огромную массу научных публикаций, посвященных пользу и вреду от кофе, которые появились в печати в последние несколько лет.
В общей сложности им удалось найти и изучить выводы свыше двух сотен работ, описывающих результаты наблюдений за жизнью любителей кофе и учитывающие все возможные побочные факторы. В них принимало участие несколько сот тысяч человек со всех уголков мира, обладающих разными вредными привычками, диетой, культурой употребления кофе и уровнем достатка.
Проанализировав эти исследования, британские ученые создали своеобразный "рейтинг" болезней, вероятность развития которых росла или падала при употреблении больших количеств кофе, и попытались понять, было ли у этого напитка больше плюсов или минусов.
Как показали эти расчеты, умеренное употребление кофе, около 3-4 чашек в день, ассоциировалось в большей степени с положительными эффектами, чем с отрицательными. К примеру, кофе снижало вероятность развития болезней и рака печени примерно на 40-60% и уменьшало шансы умереть от коронарной болезни сердца и инсульта на 18% и 30%.
Единственный четко выраженный негативный эффект от употребления кофе касался только представительниц слабого пола – любовь к кофе повышала вероятность преждевременного рождения ребенка и выкидыша, а также была связана с повышенной хрупкостью костей у пожилых дам.