Գինու միջազգային համաժողովն իր շուրջ է հավաքել 30 միջազգային փորձագետների 9 տարբեր երկրից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Գինու համաշխարհային միտումները և լավագույն փորձը. հետևություններ ու առաջարկություններ Հայաստանի համար» Երևանում անց կացվող համաժողովին մասնակցելու համար աշխարհի 9 երկրից Հայաստան է ժամանել 30 միջազգային փորձագետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրեց Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը։
«Համաժողովը հնարավորություն կտա մեզ ներկայացնել մեր երկիրը որպես գինեգործական երկիր, կլինեն տարբեր այցեր գինու գործարաններ, քարանձավները, նաև ցույց կտանք ամենահին գինու գործարանը։ Հրավիրվել է 30 միջազգային փորձագետ 9 երկրից։ Համաժողովի երեք օրերի ընթացքում փորձելու ենք հնարավորինս շատ ներկայացնել մեր երկիրը և մեզ համար գտնել մեր հարցերի պատասխանները»,- նշեց Մուրադյանը։
Գինու միջազգային համաժողովը կազմակերպել է Հայաստանի Խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը։ Այն անց է կացվում «Գինու համաշխարհային միտումները և լավագույն փորձը. հետևություններ ու առաջարկություններ Հայաստանի համար» խորագրի ներքո։ Համաժողովի նպատակն է շահագրգիռ մասնագետներին և ընկերություններին միջազգային հարթակ տրամադրելու միջոցով վեր հանել ոլորտի զարգացման, ներդրումների ներգրավման, մասնագիտական կարողությունների ամրապնդման, գործարար և գիտական հետագա համագործակցության հեռանկարները։

30 international experts from 9 countries attend International Wine Festival in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. 30 international experts from 9 countries of the world arrived in Armenia to take part in the “Global trends and best practices in the wine world: implications and recommendations for Armenia” International Wine Conference in Yerevan, Zaruhi Muradyan – director of the Vine and Wine Foundation of Armenia said, reports Armenpress.
“The conference will enable us to present Armenia as a winemaking country, there will be different visits to wine factories, caves, we will also show the oldest wine factory. 30 international experts from 9 countries have been invited. During the three days of the conference we will try to present our country as much as possible and find the responses to our questions”, Muradyan said.
The International Wine Conference has been organized by the Vine and Wine Foundation of Armenia. The conference aims at revealing the prospects of developing the field, attracting investments, strengthening professional capacities, further business and scientific cooperation by providing an international platform to concerned specialists and companies.