Geely ընկերությունը մինչեւ 2019 թվականը ԱՄՆ-ում կներկայացնի թռչող ավտոմեքենա. China Daily
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Geely չինական ավտոարտադրողը թռչող ավտոմեքենաների մշակմամբ զբաղվող ամերիկյան Terrafugia ընկերության ձեռքբերման շուրջ պայմանավորվածությունից հետո հայտարարել Է, որ մինչեւ 2019 թվականն ԱՄՆ-ի շուկա կհանի սեփական արտադրության առաջին ավիամոդելը: Ինչպես նոյեմբերի 14-ին հայտնել Է China Daily թերթը, այդ պլաններն արդեն հավանություն են ստացել Միացյալ Նահանգների իշխանությունների կողմից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Գլխավոր դժվարությունը, որը հարկ կլինի հաղթահարել, տեխնոլոգիաներն են: Նմանօրինակ ավտոմեքենաները պետք Է արագ ընթանան, եւ միեւնույն ժամանակ հասանելի լինեն սպառողի համար,-այս իրադարձությունը լրագրողներին մեկնաբանել Է Automotive Foresight չինական կոնսալտինգային ընկերության ներկայացուցիչը: Եթե այս փոխադրամիջոցն արժենա մոտավորապես 2 մլն դոլար, ապա հասարակայնության լայն շերտերի համար այն ոչինչ չի նշանակի»:
Նրա խոսքով՝ պակաս կարեւոր խնդիր չԷ համալիր օրենսդրական բազայի ստեղծումը, որը մանրակրկիտ կկանոնակարգեր թռչող ավտոմեքենաների շահագործման բոլոր դեպքերը: Տեղի փորձագետները հակված են կարծելու, որ ԱՄՆ-ում նման ավտոմեքենաների ներդրումն ավելի արագ կհաջողվի, քան Չինաստանում, քանի որ Հյուսիսային Ամերիկայի մի շարք տարածաշրջանններում բավականին ցածր Է բնակչության խտությունը:
Terrafugia ընկերությունն ստեղծվել Է 2006 թվականին Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանի շրջանավարտների կողմից եւ զբաղվում Է թռչող ավտոմեքենաների մշակմամբ: Terrafugia-ի առաջին մոդելը՝ 279 հազար դոլար արժեքով, թողարկվել Է 2012 թվականին: Ավելի վաղ ենթադրվում Էր, որ մինչեւ 2023 թվականն աշխարհը կտեսնի Terrafugia-ի հերթական նորույթը՝ TF-X կոդային անվանմամբ, որը կկարողանա կատարել ուղղահայաց վերթիռ եւ վայրԷջք, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: компания Geely к 2019 году представит в США летающий автомобиль
Китайский автопроизводитель Geely после договоренностей о приобретении американского разработчика летающих машин компании Terrafugia объявил о выводе на рынок США к 2019 году первой авиамодели собственного производства. Как сообщила во вторник газета China Daily, эти планы уже получили одобрение со стороны властей Соединенных Штатов.
"Главная трудность, которую предстоит преодолеть - технологии. Подобные автомобили должны быстро передвигаться, и в то же время быть доступными для потребителя, - прокомментировал журналистам это событие представитель китайской консалтинговой компании Automotive Foresight. Если такое транспортное средство будет стоить порядка $2 млн, для широких слоев общественности оно не будет ничего значить", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По его словам, не менее важная проблема - создание комплексной законодательной базы, которая бы в деталях регламентировала все случаи эксплуатации летающего автомобиля. Местные эксперты склонны полагать, что в США внедрить такие машины удастся быстрее, чем в Китае, поскольку в ряде регионов Северной Америки довольно низкая плотность населения.
Компания Terrafugia была создана в 2006 году выпускниками Массачусетского технологического университета и занимается разработкой летающих автомобилей. Первая модель Transition стоимостью 279 тыс. долларов была выпущена в 2012 году. Прежде предполагалось, что к 2023 году мир увидит очередную новинку Terrafugia под кодовым названием TF-X, которая будет способна совершать вертикальный взлет и посадку.