ԱՄՆ Ինդիանա նահանգի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը քարոզչական և բարոյական օգուտ է. Հարութ Սասունյան
ԱՄՆ Ինդիանա նահանգի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը քարոզչական և
բարոյական օգուտ է. Հարութ Սասունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ինդիանա նահանգի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը քարոզչական և բարոյական օգուտ է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը:
«ԱՄՆ-ի Սահմանադրության համաձայն` նահանգները չեն կարող երկրի արտաքին հարաբերությունների գործընթացին միջամտել: Հետևաբար, այս ոլորտի թեմաներում նրանք իրավունք չունեն խառնվելու և նահանգների որոշումները չեն կարող ազդել Վաշինգտոնի որոշումների վրա, սակայն նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը քարոզչական նշանակություն ունի, օգտակար կարող է լինել այդ տեսանկյունից»,-ասաց Հարութ Սասունյանը:
Նա ընդգծեց, որ հայ ժողովուրդը վաղուց անցել է ցեղասպանության ճանաչման փուլը: «Եթե ուզում ենք մեր դատն առաջ տանել, պետք է դիմել միջազգային դատարան` Թուրքիայից պահանջելով մեր ազգային իրավունքների վերականգնումը, որոնք մեզնից խլվել էին ցեղասպանության ընթացքում»,-ավելացրեց Հարութ Սասունյանը:
Ինդիանա նահանգի նահանգապետ Էրիկ Հոլքոմբը հատուկ հայտարարություն է ընդունել, որով հիշատակում է Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև հույների, ասորիների և սիրիացիների համակարգված ոչնչացումը: Նահանգապետ Հոլքոմբը կոչ է արել Ինդիանայի քաղաքացիներին հիշատակել այդ իրադարձությունը, իսկ նոյեմբերի 6-12-ը հայտարարել է հայկական հարցերի շուրջ տեղեկացվածության շաբաթ: Նահանգապետի հայտարարությունը ողջունել են ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը, Իրաքի քրիստոնյաների խորհուրդը և այլ հասարակական կազմակերպություններ: Այսպիսով, Ինդիանան դարձավ ԱՄՆ 48-րդ նահանգը, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: ԱՄՆ նահանգներից միայն Ալաբաման և Միսիսիպին են, որ դեռևս պաշտոնապես չեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Recognition of Armenian Genocide by U.S. state of Indiana is moral and propaganda benefit - Harut Sassounian
Recognition of Armenian Genocide by U.S. state of Indiana is moral and propaganda benefit -
Harut Sassounian
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. The recognition of the Armenian Genocide by the U.S. state of Indiana is propaganda and moral benefit, Harut Sassounian, publisher at The California Courier, told Armenpress.
“According to the U.S. Constitution, the states cannot interfere in the country’s foreign affairs. Thus, they have no right to intervene in the topics of this field and the decisions of the states cannot affect Washington’s decisions, but the recognition of the Armenian Genocide by the states has a propaganda meaning, it can be beneficial from this perspective”, Harut Sassounian said.
He said the Armenian people have passed the stage of the genocide recognition long ago. “If we want to move our case forward, we should appeal to the international court demanding Turkey to restore our national rights which were taken from us during the genocide”, he noted.
Indiana Governor Eric J. Holcomb issued a powerful proclamation memorializing the Ottoman Turkish Empire’s centrally-planned and executed annihilation of close to three million Armenians, Greeks, Assyrians and Syriacs, making the Hoosier State the 48th U.S. state to properly recognize and condemn the Armenian Genocide. Governor Holcomb also declared November 6-12, 2017 as “Armenia Awareness Week” and invited the citizens of Indiana to “duly note this occasion”.