Խամենեին կարգադրել Է սահմանափակել իրանական բալիստիկ հրթիռների հեռահարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի գերագույն ղեկավար այաթոլլա Ալի Խամենեին կարգադրել Է իրանական բալիստիկ հրթիռների հեռահարությունը սահմանափակել 2 հազար կիլոմետրով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 31-ին հայտնել Է Associated Press գործակալությունը՝ հղում անելով Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատար Մոհամադ Ալի Ջաֆարիի արած հայտարարությանը:
«Այսօր մեր բալիստիկ հրթիռների հեռահարությունը, Իրանի գերագույն ղեկավարի ցուցման համաձայն, սահմանափակված Է մինչեւ 2 հազար կիլոմետր, չնայած այն բանին, որ մենք կարող ենք այն մեծացնել: Ամերիկացիները, նրանց ուժերն ու շահերը տեղաբաշխված են մեզանից 2 հազար կիլոմետր շառավղով, եւ մենք կարող ենք պատասխանել նրանց հնարավոր ցանկացած խելահեղ գրոհին»,-հայտարարել Է նա:
Միեւնույն ժամանակ ԻՀՊԿ-ի հրամանատարը ճշտել Է, որ չի հավատում Իրանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ պատերազմի հնարավորությանը՝ նկատի առնելով այն, որ Վաշինգտոնը «գիտի, որ եթե ինքը պատերազմ սկսի Իրանի դեմ, ավելի շատ կկորցնի»: «Ուստի նրանք պատերազմ չեն սկսի»,-ասել Է նա:
Անցած շաբաթ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ստորին պալատը հավանություն Է տվել այն օրինագծին, որը նոր պատժամիջոցներ Է նախատեսում Իրանի նկատմամբ: Խոսքը վերաբերում Է այն միջոցներին, որոնք ձեռնարկվելու են ի պատասխան Իրանում բալիստիկ հրթիռների ստեղծման ծրագրի վրա կատարվող աշխատանքի: Իրանը պնդում Է, որ իր բալիստիկ հրթիռները կոչված են ապահովելու երկրի պաշտպանությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Хаменеи распорядился ограничить дальность полета иранских баллистических ракет
Верховный лидер Ирана аятолла Ирана Али Хаменеи распорядился ограничить дальность полета баллистических ракет двумя тысячами километров. Как передает Арменпресс, об этом сообщает во вторник агентство Associated Press со ссылкой на заявление командующего Корпусом стражей Исламской революции (КСИР) Мохаммада Али Джафари.
"Сегодня дальность наших баллистических ракет, согласно указанию верховного лидера Ирана, ограничена до 2 тыс. км, несмотря на то, что мы способны ее увеличить. Американцы, их силы и их интересы расположены в радиусе 2 тыс. км от нас, и мы способны ответить на их любую возможную безрассудную атаку", - заявил он.
В то же время, командующий КСИР уточнил, что не верит в возможность войны между Ираном и США, сославшись на то, что Вашингтон "знает, что если они начнут войну между Ираном и США, они потеряют больше".
"Поэтому они не начнут войну", - сказал он.
На прошлой неделе нижняя палата Конгресса США одобрила законопроект, предусматривающий новые санкции в отношении Ирана. Речь идет о мерах в ответ на работу в Иране над программой по созданию баллистических ракет.