Խարկովում 5 մարդու կյանք խլած վրաերթի հեղինակ 20-ամյա աղջկա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը
Խարկովում 5 մարդու կյանք խլած վրաերթի հեղինակ 20-ամյա աղջկա նկատմամբ
խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խարկովում  5 մարդու մահվան պատճառ դարձած վրաերթի հեղինակ 20-ամյա Ելենա Զայցեվայի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը՝ առանց գրավի դիմաց ազատ արձակվելու իրավունքի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Դատավճիռը հրապարակել է դատավոր Սվետլկանա Մուրատովան: «Դատավճիռը ենթակա է անհապաղ կատարման»,- հայտարարել է դատավորը: Նա նաև հավելել է, որ դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել մեղադրյալի կողմից: Մեղադրյալի փաստաբանը զերծ է մնացել դատավճռի վերաբերյալ մեկնաբանություններ անելուց:
Մեղադրյալ Ելենա Զայցեվան դատավճիռը լսելուց հետո չի կարողացել զսպել արցունքները: Նա հրաժարվել է պատասխանել լրագրողների հարցերին:
Հոկտեմբերի 18-ին Խարկովի Մեչնիկով և Սումսկայա փողոցների խաչմերուկում  20-ամյա Ելենա Զայցեվան Lexus մակնիշի մեքենայով մեծ արագությամբ անցել է մեքենաների շարժն արգելող կարմիր լույսի տակ, հարվածել Volkswagen Touareg և դուրս եկել երթևեկելի գոտուց՝ վրաերթի ենթարկելով 11 մարդու, որոնցից 5-ը՝ 4 երիտասարդ աղջիկ և մեկ տղամարդ, տեղում մահացել են: Տուժածները, որոնց թվում նաև հղի կին կա, տեղափոխվել են հիվանդանոց:

Подозреваемую в смертельном ДТП в Харькове арестовали на 60 суток
Киевский райсуд Харькова избрал Елене Зайцевой, подозреваемой в ДТП с пятью погибшими в центре Харькова, меру пресечения в виде содержания под стражей сроком на 60 суток - до 16 декабря, без возможности внесения залога.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, такое решение в пятницу вечером огласила судья Светлана Муратова, вернувшись из совещательной комнаты. "Определение подлежит немедленному исполнению", - добавила судья.
При этом Муратова отметила, что на данное решение суда может быть подана апелляция. Адвокат подозреваемой Юлия Козырь воздержалась от комментариев касательно вынесенного решения.
Сама находившаяся в зале заседаний Зайцева, выслушав решение, не сдержала слез, закрыла глаза и на вопросы журналистов не отвечала.
Как сообщалось, вечером 18 октября на перекрестке улицы Сумская и переулка Мечникова в Харькове автомобиль Lexus RX под управлением девушки 20 лет, двигаясь на запрещающий сигнал светофора, столкнулся с автомобилем Volkswagen Touareg. В результате Lexus вылетел на тротуар и сбил 11 пешеходов, 5 из которых погибли на месте (четыре девушки и молодой человек). Пострадавшие, среди которых - беременная женщина, были доставлены в больницы.
ДТП расследуется по ч.3 ст.286 (нарушение правил безопасности дорожного движения, в результате которого погибли несколько человек) УК Украины. Максимальная санкция статьи предусматривает 10 лет лишения свободы.