Ադրբեջանը պատրաստ չէ ԼՂ հակամարտության կարգավորման կառուցողական բանակցությունների. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում հրադադարի ռեժիմը խախտելով՝ Ադրբեջանը ցույց է տալիս, որ պատրաստ չէ հակամարտության խաղաղ կարգավորման կառուցողական բանակցությունների: ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀԿ խոսնակ, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով հոկտեմբերի 19-ին հակառակորդի կողմից շփման գծում հրադադարի ռեժիմը խախտելու դեպքին, որի հետևանքով զինծառայող է զոհվել: «Դժբախտաբար, այս կրակոցով Ադրբեջանը ցույց տվեց իր գործի և խոսքի անհամապատասխանությունը: Սրանով իսկ նա ցույց տվեց, որ չի հարգում իր կողմից ընդունված միջազգային պարտավորությունները, որոնք մի քանի օր առաջ ընդունվել են Ժնևում և հայտարարվել համանախագահների և բանակցող կողմերի արտաքին գործերի նախարարության կողմից: Սա կրակոց էր ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև ժնևյան բանակցությունների դեմ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Շարմազանովը:
Նա հիշեցրեց, որ Ժնևում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն և վերջին տարիների ընթացքում սա առաջին համատեղ հայտարարությունն է, որը ոչ միայն համանախագահների կողմից է ընդունվել, այլ նաև արտաքին գործերի նախարարների: «Այնտեղ և համանախագահ երկրները, և բանակցող կողմերը խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը ևս մեկ անգամ ֆիքսում են և փաստում են, որ պետք է իրականացնեն քայլեր  շփման գծում լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ: Իսկ շփման գծում լարվածությունը թուլացնելը միայն ու միայն այն բովանդակային պայմանավորվածությունների իրականացումն է, որորնք ձեռք էին բերվել և հայտարարվել էին համանախագահների կողմից Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում»,- ընդգծեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Շարմազանովը կարծիք հայտնեց, որ գոնե այս անգամ պետք է լինի միջազգային հանրության հստակ և ուղիղ գնահատականը:
Չնայած Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո հայտարարվեց, որ կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շփման գծում լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ հավելյալ քայլեր ձեռնարկելու մասին՝ hոկտեմբերի 19-ին՝ ժամը 15:50-ի սահմաններում, ՊԲ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից, մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1998թ. ծնված Տիգրան Արմենի Խաչատրյանը:

Azerbaijan is not ready to constructive talks on NK conflict settlement – senior lawmaker
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. By violating the ceasefire regime on Karabakh-Azerbaijan contact line Azerbaijan shows that it’s not ready to constructive negotiation for the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict, RPA spokesperson, Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov said after the Executive Body meeting of the party, commenting on the ceasefire violation by Azerbaijan on October 19, as a result of which one serviceman was killed. “Unfortunately, by this shooting Azerbaijan showed the existing gap between its acts in theory and practice. By this Azerbaijan showed that it does not respect its international commitments assumed just a few days ago in Geneva and declared by the Co-chairs and the foreign ministers of the negotiating sides. This shooting was not only against Armenia, but also against the Geneva talks”, ARMENPRESS reports Sharmazanov saying.
He reminded that a joint statement was issued in Geneva and this was the first joint statement of the recent years adopted not only by the Co-chairs but also by the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan. “Both the Co-chair countries and the negotiating parties point out the necessity of a peaceful settlement in that statement and document that measures aimed at alleviating tensions on the contact line should be taken. And alleviating tensions on the contact line means the implementation of the agreements reached and declared by the Co-chairs in Vienna and St. Petersburg”, the Vice President of the National Assembly of Armenia emphasized.
Sharmazanov hoped that at least now the international community will give a clear and direct assessment.