Սերժ Թանգյանը հայտարարում է «7 նոտա» երաժշտական մարտահրավեր-մրցույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանգյանը երաժշտական մրցույթ-մարտահրավեր է հայտարարել:
«Շատերն ինձ հարցնում են՝ որտեղի՞ց է գալիս երաժշտությունը, որտեղի՞ց են գալիս երգերը: Ես խորապես հավատում եմ, որ դրանք գալիս են կոլեկտիվ գիտակցությունից: Նրանք որևէ արվեստագետի մեջ չեն: Յուրաքանչյուր երգ սկսվում է գաղափարից կամ հնչյունից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասում է Թանգյանը Youtube-ում տեղադրված հոլովակում:
Մարտահրավերն, ըստ երաժշտի շատ պարզ է: «Դուք ունեք 7 նոտա, որոնցից պետք է սկսեք, ուստի ձեր ստեղծագործության առաջին 7 նոտան պետք է լինեն հենց այդ 7 նոտաները: Դուք կարող եք դրանով ջազ կամ ռոք երգ գրել, կամ սիմֆոնիա. ինչ տեսակ երաժշտություն, որ ցանկանաք: Այն չի կարող երեք րոպեից երկար լինել: Մնացածը դուք եք որոշում: Ես Սերժ Թանգյանն եմ և սա իմ մարտահրավերն է՝ ես տալիս եմ ձեզ 7 նոտա, իսկ դուք ինձ տալիս եք ձեր լավագույն ստեղծագործությունը»,- նշել է ռոք երաժիշտը:

Серж Танкян объявил о начале конкурса «7 нот»
Вокалист группы System of A Down, певец и автор песен Серж Танкян объявил о начале конкурса «7 нот», сообщает Арменпресс.
«Многие спрашивают меня, откуда приходит музыка, откуда берутся песни. Я всегда искренне верю, что они происходят из коллективного сознания, что они не обязательно находятся внутри художника. Каждая песня начинается с идеи, концепции или звука», - сказал он в видео на Youtube.
Певец добавляет, что задача проста.
«У вас есть эти 7 нот, с которыми вы должны начать, поэтому первые 7 нот вашей композиции должны быть этими 7 нотами. Вы можете сделать джаз-песню, рок-песню, симфонию, любую музыку, которую вы хотите. Это не может быть больше трех минут. Остальное зависит от тебя. Я Серж Танкян, и это мой вызов, я даю вам 7 нот, и вы даете мне все возможное», - сказал он.