Ֆրանկ Էնգելը մտահոգիչ է համարում Եվրոպայում Ադրբեջանի կոռուպցիոն արմատների խորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կոռուպցիոն սկանդալի բացահայտումները,  դրան հաջորդող իրադարձություններն ընդգծում են, թե որքան կարեւոր է լինել Հայաստանի եւ Արցախի կողքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 18-ին Բելգիայում Եվրոպահայության չորրորդ համագումարի պաշտոնական բացմանն այս մասին ասել է Եվրախորհրդարանի լյուքսեմբուրգցի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը:
«Դա այն է, ինչ շարունակում ենք անել ես եւ իմ գործընկերները»,-նշել է ԵԽ պատգամավորը եւ հավելել, որ թեպետ նախորդ նմանատիպ հանդիպման ժամանակ խոստացել էր հաջորդ հանդիպմանը խոսել հայերենով, սակայն դեռեւս դա անել չի կարող:
Նա վստահություն է հայտնել, որ ապագայում անպայման հնարավորություն կունենա  արդեն Եվրախորհրդարանում ողջունել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին, ով նույնպես ներկա է եղել համագումարի բացման արարողությանը:
«Հուսով եմ՝ Եվրախորհրդարանը,  որը եվրոպական ժողովրդավարության տունն է,  կլինի տուն նաեւ այնպիսի երկրների համար, որոնք անդամ չեն»,-ընդգծել է Ֆրանկ Էնգելը:
Նա  շաբաթվա ամենատխուր իրադարձություն է որակել  Մալթայում օֆշորային սկանդալների գործով զբաղվող լրագրողի սպանությունը եւ շեշտել, որ եթե այսպիսի խաղաղ երկրում է կատարվում նման դեպք, ապա դա առիթ է տալիս մտածելու իրավիճակի ողջ լրջության մասին:
«Ինչպես պարզվեց, նա մի լրագրող էր, ով զբաղված էր կոռուպցիոն սկանդալին իր երկրի գլխավոր դեմքերի մասնակցության բացահայտմամբ, նաեւ Ադրբեջանում կոռուպցիայի բացահայտման գործով: Սա  տեղիք է տալիս մտորելու,  թե որքան խորն է Ադրբեջանի կոռուպցիայի արմատները Եվրոպայում, ինչպիսի ազդեցություն այն ունի, եւ թե ինչքան ագրեսիվ ու տարանջատող կարող է լինել այդ ազդեցությունը Եվրոպայում»,-եզրափակել է նա:

MEP Frank Engel considers concerning the depth of Azerbaijani corruption roots in Europe
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The Azerbaijani corruption scandal disclosures and the subsequent events underline how it is important to stand together with Armenia and Artsakh - Member of the European Parliament Frank Engel representing Luxemburg said at the official opening ceremony of the 4th European-Armenian congress in Belgium on October 18, reports Armenpress.
“This is what me and my colleagues continue doing”, the MEP said, adding that although during the previous meeting he promised to speak in Armenian in the next meeting, but he still cannot do that.
He expressed confidence that he will definitely have a chance in the future to welcome the President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan in the European Parliament who also attended the opening ceremony of the congress.
“I hope the European Parliament, which is the home of European democracy, will also be a home for countries that are not members”, Frank Engel said.
He considered the death of Maltese journalist who disclosed offshore scandals as the most painful event of the week, stating that if such incident is taking place in such a peaceful country, it forces to think about the entire seriousness of the situation.
“As it was revealed, she was a journalist engaged in disclosing the involvement of her country’s top figures in the corruption scandal, as well as revealing corruption scandal in Azerbaijan. This gives rise to think about how deep the Azerbaijani corruption roots are in Europe, and what impact it has, and how aggressive and divergent this impact can be in Europe”, the MEP said.