Ֆրանկ Էնգելը մտահոգիչ է համարում Եվրոպայում Ադրբեջանի կոռուպցիոն արմատների խորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կոռուպցիոն սկանդալի բացահայտումները,  դրան հաջորդող իրադարձություններն ընդգծում են, թե որքան կարեւոր է լինել Հայաստանի եւ Արցախի կողքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 18-ին Բելգիայում Եվրոպահայության չորրորդ համագումարի պաշտոնական բացմանն այս մասին ասել է Եվրախորհրդարանի լյուքսեմբուրգցի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը:
«Դա այն է, ինչ շարունակում ենք անել ես եւ իմ գործընկերները»,-նշել է ԵԽ պատգամավորը եւ հավելել, որ թեպետ նախորդ նմանատիպ հանդիպման ժամանակ խոստացել էր հաջորդ հանդիպմանը խոսել հայերենով, սակայն դեռեւս դա անել չի կարող:
Նա վստահություն է հայտնել, որ ապագայում անպայման հնարավորություն կունենա  արդեն Եվրախորհրդարանում ողջունել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին, ով նույնպես ներկա է եղել համագումարի բացման արարողությանը:
«Հուսով եմ՝ Եվրախորհրդարանը,  որը եվրոպական ժողովրդավարության տունն է,  կլինի տուն նաեւ այնպիսի երկրների համար, որոնք անդամ չեն»,-ընդգծել է Ֆրանկ Էնգելը:
Նա  շաբաթվա ամենատխուր իրադարձություն է որակել  Մալթայում օֆշորային սկանդալների գործով զբաղվող լրագրողի սպանությունը եւ շեշտել, որ եթե այսպիսի խաղաղ երկրում է կատարվում նման դեպք, ապա դա առիթ է տալիս մտածելու իրավիճակի ողջ լրջության մասին:
«Ինչպես պարզվեց, նա մի լրագրող էր, ով զբաղված էր կոռուպցիոն սկանդալին իր երկրի գլխավոր դեմքերի մասնակցության բացահայտմամբ, նաեւ Ադրբեջանում կոռուպցիայի բացահայտման գործով: Սա  տեղիք է տալիս մտորելու,  թե որքան խորն է Ադրբեջանի կոռուպցիայի արմատները Եվրոպայում, ինչպիսի ազդեցություն այն ունի, եւ թե ինչքան ագրեսիվ ու տարանջատող կարող է լինել այդ ազդեցությունը Եվրոպայում»,-եզրափակել է նա:

Депутат Европарламента озабочен глубиной азербайджанского коррупционного скандала в Европе
Раскрытие коррупционного скандала с участием Азербайджана и последующие события показывают, насколько важно находиться рядом с Арменией и Республикой Арцах (Нагорно-Карабахской Республикой)  Как сообщает Арменпресс, об этом 18 октября заявил депутат Европарламента от Люксембурга Франк Энгель на официальном открытии 4-го Европейского армянского форума в Бельгии.
«Это то, что мы продолжаем делать и мои коллеги», - сказал депутат и добавил, что, хотя он и на предыдущей встрече обещал выступить на армянском языке на следующем заседании, пока не может этого сделать.
Он выразил уверенность в том, что в будущем, вероятно, получит возможность поприветствовать в Европейском парламенте президента Республики Арцах Бако Саакяна, который также присутствовал на открытии конгресса.
«Я надеюсь, что Европейский парламент, который является колыбелью европейской демократии, станет родиной стран, которые не являются членами, - подчеркнул Франк Энгель.
Он назвал убийство раскрывшей оффшорный скандал  журналистки на Мальте самым печальным событием недели и подчеркнул, что если такой случай происходит в такой мирной стране, то это говорит о серьезности ситуации.
«Как выяснилось, она была журналисткой, которая занималась раскрытием участия ведущих фигур своей страны в коррупционном скандале, а также выявления коррупционного скандала в Азербайджане. Это заставляет задуматься о том, насколько глубоки корни коррупции в Европе, какое влияние они имеют и насколько агрессивными могут быть последствия в Европе», - сказал Энгель.