Էրդողանը ցանկանում Է, որ ԵՄ-ն հստակեցնի իր դիրքորոշումը Թուրքիայի անդամակցության հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան խնդրում Է Եվրամիությանը՝ պարզորոշ ասել՝ ցանկանում են արդյոք իրեն տեսնել ԵՄ-ի անդամների շարքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որն այցով գտնվում Է Վարշավայում:
Նա նշել Է, որ իր երկիրը շատ վաղուց Է ձգտում դառնալ ԵՄ-ի անդամ, մինչդեռ նրա նկատմամբ պահանջների թվաքանակը մշտապես ավելանում Է: «Ես կցանկանայի հստակ կարծիք լսել: Եթե ցանկանում եք Թուրքիային ընդունել Եվրամիություն, ապա դա ասեք մեզ: Եթե չեք ցանկանում՝ նույնպես մեզ ասեք այդ մասին»,-ասել Է Էրդողանը: Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան Էրդողանի հետ բանակցություններից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է, որ Վարշավան պաշտպանում Է Թուրքիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան «ԵՄ-ի Էական գործընկերն Է անվտանգության տեսանկյունից»: «Դա որեւԷ մեկին պարզաբանելու կարիք չկա»,-ասել Է Լեհաստանի նախագահը, հավելելով, որ ԵՄ-ի համար կարեւոր Է Թուրքիայի «ռազմական ու տնտեսական ներուժը»:
Թուրքիան 1963 թվականին ասոցացման համաձայնագիր Է ստորագրել ԵՄ-ի հետ, իսկ 1987 թականին միությանն անդամակցելու հայտ Է ներկայացրել: Սակայն անդամակցության շուրջ բանակցություններն սկսվել են միայն 2005 թվականին, ընդ որում՝ դրանք քանիցս կասեցվել են տարաձայնությունների պատճառով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Эрдоган просит Евросоюз четко обозначить позицию по членству Турции
Турция просит ЕС ясно сказать, хотят ли ее видеть среди членов Евросоюза, заявил президент страны Тайип Эрдоган, который находится с визитом в Варшаве, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Он отметил, что его страна стремится стать членом ЕС очень давно и количество требований к ней постоянно увеличивается.
"Я хотел бы услышать ясное мнение. Если хотите принять Турцию в ЕС, то скажите нам это. Если не хотите — тоже скажите нам об этом", — сказал Эрдоган.
Турция в 1963 году подписала соглашение об ассоциации с ЕС (в то время — ЕЭС), а в 1987 подала заявку на членство в союзе. Однако переговоры о вступлении начались только в 2005 году, причем неоднократно приостанавливались из-за разногласий. Сейчас открыты 16 из 35 глав переговорного досье. В марте прошлого года Брюссель активизировал переговоры в обмен на согласие Турции способствовать сокращению притока мигрантов в Европу.