Ադրբեջանում պետական մակարդակով խրախուսվում է հայատյացությունը. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ-ի եւ Բելառուսի ԱԺ-ի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Սանկտ Պետերբուրգում հոկտեմբերի 13-ին հանդիպել է Բելառուսի ԱԺ-ի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ, Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, հանդիպմանը ներկա է եղել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանականների համագործակցված աշխատանքը միջազգային հարթակներում:
«ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատգամավորները պետք է միջազգային հարթակներում սատարեն միմյանց եւ չանեն հայտարարություններ, որոնք չեն բխում ՀԱՊԿ-ի պաշտոնական դիրքորոշումից: Անընդունելի է, երբ ՀԱՊԿ անդամ երկրի ներկայացուցիչները դաշնակցին հակասող հայտարարություն են անում»,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը:
Զրուցակիցները կարեւորել են ՀԱՊԿ եւ ԱՊՀ տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Արցախի խնդիրը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում:
«Հակառակ ադրբեջանական պնդումներին՝ մենք վերահաստատում ենք, որ Ադրբեջանն իր ապակառուցողական քաղաքականությամբ իրական սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության համար: ՀԱՊԿ պատգամավորները պիտի դատապարտեն Ադրբեջանին, որի գործողությունների պատճառով զոհվում են մարդիկ»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը: Նա հավելել է նաեւ, որ Ադրբեջանում պետական մակարդակով խրախուսվում է հայատյացությունը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ԲՀ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի կազմակերպմանն առնչվող հարցերին:

YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Eduard Sharmazanov – Vice Speaker of the Armenian Parliament, Co-Chair of inter-parliamentary commission on cooperation between the Parliaments of Armenia and Belarus, met with Boleslav Pirshtuk – Vice Speaker of Belarus’ House of Representatives, Co-Chair of inter-parliamentary commission on October 13 in St. Petersburg, press service of the Armenian Parliament told Armenpress.
The meeting was also attended by Armenian Parliament’s permanent representative to the CIS IPA Hayk Chilingaryan.
During the meeting the officials attached importance to the coordinated work of the parliamentarians of the CSTO member states in international platforms.
“The parliamentarians of the CSTO member states should support each other at international platforms and not make statements which oppose the CSTO’s official stance. It is unacceptable when the representatives of CSTO member states make statements opposing the ally”, Sharmazanov said.
The sides also attached importance to the peaceful settlement of conflicts in the CSTO and CIS region. In this context Vice Speaker Sharmazanov emphasized that there cannot be a military solution to the Artsakh issue.
“Contrary to Azerbaijan’s claims, we reaffirm that Azerbaijan with its unconstructive policy is a real threat to regional security. The CSTO lawmakers should condemn Azerbaijan the actions of which claim the lives of people”, Sharmazanov said, adding that Azerbaijan promotes Armenophobia at the state level.
At the meeting issues relating to the organization of the upcoming session of the inter-parliamentary commission on cooperation between the Parliaments of Armenia and Belarus were also touched upon.