Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունը կանցկացնի Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին նվիրված համահայկական համագումար
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունը կանցկացնի Հայաստանի առաջին
հանրապետության 100-ամյակին նվիրված համահայկական համագումար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունը նախապատրաստվում է արժանավայել նշել Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակը։ Հայաստանի Հանրապետության հետ կապված պատմական, մշակութային, հոգեւոր, ռազմական եւ այլ մարզերում արձանագրված աշխատանքները ուշադրության ներքո  վերցնելու, վերլուծություններ կատարելու եւ ընդհանրապես դրանց այժմեականությունը շեշտելու համար Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունը ծրագրում է 2018-ի ապրիլին կազմակերպել Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին նվիրված համահայկական համագումար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունից, այս շրջանակում կարևորվում է Առաջին հանրապետության անկումից անմիջապես հետո նրա կարկառուն դեմքերի՝ Լիբանանում հաստատվելու ու նրանց իրագործած կրթական, մշակութային եւ հասարակական գործունեությունը։ Նրանց գործունեությունը մեծապես նպաստել է ո՛չ միայն լիբանանահայ, այլև՝ ամբողջ սփյուռքահայ քաղաքական մտքի զարգացմանը եւ հայրենանպաստ ու հայանպաստ աշխատանքների կանոնակարգմանը։
Նշենք, որ Հայաստանի անկախության այս կերտիչները նաեւ սերտ գործակցություն են ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո Վեհափառ Հայրապետների հետ։ Համահայկական համագումարի օրերի ընթացքում տեղի կունենան նաեւ մշակութային միջոցառումներ:
Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակը համահայկական մասշտաբով նշելու նպատակով կազմվել է հանձնախումբ, որը նախագահում է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը։ Հանձնախմբի անդամներն են Երվանդ Փամպուքյանը, պրոֆեսոր Աշոտ Մելքոնյանը, Շահան Գանտահարյանը, Կիրո Մանոյանը, Խաչիկ Տեր-Ղուկասյանը, Խաչիկ Տետեյանը։ Համագումարին կհրավիրվեն  պատմաբաններ, մտավորականներ, արխիվագետներ, ակադեմիական, պետական եւ հասարակական գործիչներ Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի եւ Սփյուռքի տարբեր համայնքներից:

Католикосат Великого Дома Киликийского проведет всеармянский конгресс, посвященный первой Республике Армении
Католикосат Великого Дома Киликийского проведет всеармянский конгресс, посвященный
первой Республике Армении
Католикосат Великого Дома Киликийского проводит подготовительные работы, чтобы   достойно отметить 100-летие создания первой Республики Армении. Для всестороннего освещения  исторических, культурных, духовных. военных  аспектов деятельности первой Республики и их актуальности в настоящее время Католикосат планирует провести в 2018 г всеармянский конгресс, посвященный  ее 100-летию.
Как сообщили  «Арменпресс»    в Католикосате Великого Дома Киликийского, важно изучение образовательной, культурной и общественной деятельности перебравшихся после падения республики в Ливан ее деятелей, которая во многом способствовала развитию политической мысли армянской диаспоры и организации работы по сохранению армянской идентичности.
Отметим, что в этот период они тесно сотрудничали с Католикосами Великого Дома Киликийского. В дни конгресса предусмотрена  также культурная программа.
Создан организационный комитет под главенством Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого. В его составе Ерванд Памбукян, профессор Ашот Мелконян, Шаган Гантакарян, Киро Маноян, Хачик Тер-Гукасян, Хачик Тетеян. В работе конгресса примут участие историки, архивисты, государственные и общественные деятели из Армении, Арцаха и Диаспоры.