Կադրի Գյուրսելի դատավարությունը ցույց տվեց Թուրքիայում լրագրողների դեմ մեղադրանքների անհիմն լինելը. Հարլեմ Դեզիր
Կադրի Գյուրսելի դատավարությունը ցույց տվեց Թուրքիայում լրագրողների դեմ
մեղադրանքների անհիմն լինելը. Հարլեմ Դեզիր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մամուլի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը ողջունել է թուրքական Cumhuriyet պարբերականի գլխավոր խմբագիր և խորհրդական, հայտնի լրագրող Կադրի Գյուրսելի ազատ արձակումը, որն արդեն մեկ տարի է ինչ գտնվում էր ազատազրկման մեջ, և նշել, որ նրա նկատմամբ մեղադրանքները պետք է հանվեն հրատապ կերպով:
«Դատավարությունը ցույց տվեց, որ նրա և Cumhuriyet-ից նրա գործընկերների դեմ մեղադրանքները անհիմն են: Դրա համար էլ ես հաստատակամորեն կոչ եմ անում թուրքական իշխանություններին ազատ արձակել ազատազրկման վայրում գտնվող  Cumhuriyet-ի բոլոր լրագրողներին և անհապաղ դադարեցնել նրանց նկատմամբ մեղադրանքները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Դեզիրը:
Նրա խոսքով, այս գործընթացը, հատկապես նախնական կալանքը և ապացույցների շարունակական բացակայությունը, ցույց են տալիս Թուրքիայում լրագրողների առջև ծառացած խնդիրները: «Բոլոր լրագրողները, ովքեր ազատազրկվել են իրենց աշխատանքի պատճառով, պետք է ազատ արձակվեն»,- ասել է Դեզիրը:
ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը հորդորել է Թուրքիայի իշխանություններին զբաղվել իրավական և քաղաքական բարեփոխումներով, որոնք ԶԼՄ-ների համար խոսքի ազատության ճանապարհ կբացեն:
Սեպտեմբերի 25-ին Ստամբուլի դատարանը որոշում է կայացրել Cumhuriyet-ի գլխավոր խմբագիր Կադրի Գյուրսելին ազատ արձակել մինչ դատական գործընթացի ավարտը, բայց որոշել է շարունակել ազատազրկման վայրում պահել նրա չորս գործընկերներին՝ Ակին Աթալային, Էմրե Իպերին, Մուրատ Սաբունկույին և Ահմեդ Շիկին: Դատական գործընթացը հետաձգվել է մինչ հոկտեմբերի 31-ը: Cumhuriyet-ի մյուս 12 աշխատակիցներին սպառնում է 43 տարվա ազատազրկում՝ ահաբեկչությանն աջակցելու տարբեր մեղադրանքներով:
Ոստիկանները գյուլենականների հետապնդման ակցիայի շրջանակում ձերբակալել են Cumhuriyet-ի 13 աշխատակցի, այդ թվում՝ գլխավոր խմբագիր և խորհրդական Կադրի Գյուրսելին: Գյուրսելը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին բազմաթիվ հոդվածների հեղինակ է: Իր հոդվածներից մեկում նա կոչ է արել ադրբեջանցիներին մոռանալ Լեռնային Ղարաբաղի մասին: Երևան կատարած այցի ժամանակ նա ծաղիկներ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:

YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. OSCE Representative on Freedom of the Media Harlem Désir has saluted the release of the editor-in-chief of the Turkish Cumhuriyet periodical, famous journalist Kadri Gürsel’, who had been in prison for nearly one year. Harlem Désir said that charges against him should be dropped immediately.
“The trial showed that the charges against him and his colleagues from Cumhuriyet are groundless. That’s why I confidently call on the Turkish authorities to set free all the detained journalists of Cumhuriyet and drop all the charges”, ARMENPRESS reports Désir saying.
According to him, particularly pre-trial detention and regular absence of evidence show the problems facing the journalists in Turkey. “All the journalists that have been imprisoned for their professional job should be released”, he said.
The OSCE representative urged the Turkish authorities to engage in legal and political reforms that will open a path to freedom of speech for mass media.
After nearly a year in jail, leading Turkish journalist Kadri Gursel was released on September 25 by order of an Istanbul court ahead of trial. Sixteen other Cumhuriyet staff members have been charged with links to terror groups. About 200 people gathered outside the courthouse on Monday, carrying portraits of the detained journalists and banners with slogans including "Freedom for journalists" and "Independent press cannot be silenced.
Kadri Gursel is the author of numerous articles on the normalization of relations between Armenia and Turkey. In one of his articles he called on Azerbaijani to forget about Nagorno Karabakh (Artsakh). During his visit to Yerevan he laid flowers at the monument eternalizing the memory of the Armenian Genocide victims.