Ղազախստանը հետաքրքրված է ընդերքի ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը սեպտեմբերի 26-ին ընդունել է Ղազախստանի «Ղազգեոլոգիա» ազգային երկրաբանական հետազոտական ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահի տեղակալ Ելդար Տագաշին։  Քննարկվել են ընդերքի ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահի տեղակալը նախարարին ներկայացրել է «Ղազգեոլոգիա»  ընկերության գործունեության ոլորտները, անդրադարձել արտասահմանյան տարբեր ընկերությունների հետ համագործակցությանն ու ներումային ծրագրերի իրականացմանը։ Ելդար Տագաշը  Աշոտ Մանուկյանին տեղեկացրել է նաև ընդերքի ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցություն ծավալելու իրենց հետաքրքրությունների մասին։
Ողջունելով Ղազախստանի ազգային երկրաբանական հետազոտական ընկերության մտադրությունները՝ նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել փոխգործակցության հաստատմանն ու համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:

Казахстан заинтересован в сотрудничестве с Арменией в сфере использования недр
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян 26 сентября принял заместителя председателя правления национальной геологической исследовательской компании Казахстана “Казгеология” Елдара Тагашева. Обсуждались вопросы сотрудничества в сфере использования недр.Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе информации и по связям с общественностью министерства.
Е. Тагашев представил сферы деятельности компании “Казгеология”, сотрудничество с иностранными партнерами и реализацию инвестиционных программ,  а также рассказал о своей заинтересованности в сотрудничестве с Арменией.
Приветствовав намерения казахской стороны, министр, в свою очередь, выразил готовность установления и развития сотрудничества и реализации совместных проектов.