Փարիզում բացված «Քրիստոնեության ծնունդը Միջին Արեւելքում» ցուցահանդեսին անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանությանը
Փարիզում բացված «Քրիստոնեության ծնունդը Միջին Արեւելքում» ցուցահանդեսին
անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի «Insitut du Monde Arabe» թանգարանում սեպտեմբեր 25-ին բացվել է «Քրիստոնեության ծնունդը Միջին Արեւելքում» խորագրով ցուցահանդես: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը, բացման արարողությունը նախագահել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը:
Այս ցուցահանդեսին Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանը ուղարկել է 14-րդ դարի երկու ձեռագիր եւ խորանի 1798թ. վարագույր:
Հայ Եկեղեցու կողմից բացման արարողությանը մասնակցել են Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը եւ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի դիվանապետ Տ. Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
Նախքան ցուցահանդեսի բացումը հոգեւոր հայրերը ծանոթացել են ցուցահանդեսին: Ներկա էր ասորիների պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Եփրեմ II:
Ցուցահանդեսում անդրադարձ կար նաեւ Հայոց Ցեղասպանությանը` նկարների միջոցով ներկայացնելով հայերի հաստատվելը Սիրիայում եւ Եգիպտոսում:

На “Рождение христианства на Среднем востоке” в Париже выставке обратились к вопросу Геноцида армян
В парижском музее «Insitut du Monde Arabe» 25 сентября открылась выставка “Рождение христианства на Среднем востоке”.
Как рассказал «Арменпресс» архимандрит Корюн Багдасарян, на открытии председательствовали президент Франции Э. Макрон и президент Ливана М. Аун.
Армянское патриаршество Иерусалима послало на эту выставку две рукописи XIV века и алтарный занавес 1798 г.
От Армянской апостольской церкви  в открытии выставки участвовали предводитель Французской епархии ААЦ епископ Ваан Ованнисян и глава канцелярии Иерусалимского патриаршества архимандрит о. Корюн Багдасарян.
Перед открытием духовные отцы ознакомились с экспозицией. Присутствовал также Патриарх ассирийцев  Высокочтимый Ефрем II.