Ալեքսանդր Իսկանդարյանը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում դեռեւս որեւէ լուրջ շարժ չի ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կովկասի ինստիտուտի ղեկավար, Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակում դեռեւս որեւէ լուրջ փոփոխություն չի ակնկալում: Նրա դիտարկմամբ՝ թեպետ սահմանային լարվածությունը նվազել է՝ համեմատած նախորդ տարվա, այնուամենայնիվ այն կա, եւ դժվար է ասել՝ արդյոք նոր ռազմական գործողություններ չեն լինի:
«Ղարաբաղյան հակամարտությունն այն փուլում չէ, որ կարելի է ակնկալել որեւէ լուրջ շարժ: Գիտենք, որ Մինսկի խումբը զբաղվում է ոչ թե հակամարտության լուծմամբ, այլ սահմանին բռնությունների զսպմամբ: Եվ մոնիտորինգների, հետաքննական, վերահսկման մեխանիզմների մասին խոսակցությունները միտված են հենց բռնությունների զսպմանը, ոչ թե հակամարտության կարգավորմանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Խոսելով բանակցությունների ընթացքից՝  քաղաքագետը նշեց, որ այն պետք է պահպանել, քանի որ այդպես է անհրաժեշտ: «Ընդամենը պետք է ցույց տալ, որ կարգավորման գործընթացը շարունակվում է»,-ընդգծեց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը, որին ներկա էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին, Էնդրյու Շոֆերը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը։ Հանդիպմանը քննարկվել են առաջիկայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման կազմակերպման հետ կապված հարցեր։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան կայցելեն հոկտեմբերին։

Александр Искандарян не предполагает серьезных подвижек в урегулировании карабахского конфликта
Руководитель Института Кавказа, политолог Александр Искандарян не предполагает серьезных подвижек в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. По его мнению, хотя напряженность на границе спала по сравнению с прошлым годом, нельзя исключать возможности возобновления военных  действий.
“Карабахский конфликт не на том этапе, когда можно предполагать какие-либо серьезные изменения. Вы знаете, что Минская группа занимается не решением конфликта, а сдерживанием насилия на границе. Все разговоры о мониторинге, о расследованиях инцидентов направлены именно на сдерживание насилия, а не решение конфликта”, - передает “Арменпресс»  слова А. Искандаряна.
Обратившись к процессу переговоров, он отметил, что его нужно сохранять, поскольку так надо. “Просто нужно показывать, что процесс идет”, - подчеркнул он.
23 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министров ИД Армении и Азербайджана, на которой присутствовали  сопредседатели Минской группы и Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ. На встрече обсуждались вопросы, связанные с возможной встречей президентов двух стран. Достигнута договоренность, что сопредседатели посетят регион в октябре текущего года.