Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանում նշվել է Հայաստանի անկախության 26-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի պալատում` Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանում, սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի անկախության օրվան նվիրված միջոցառում, որը կազմակերվել էր ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության կողմից: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Միջոցառմանը ներկա էին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Գիդո Ռայմոնդին, ՄԻԵԴ դատավորներ, ԵԽ անդամ և դիտորդ պետությունների դեսպաններ և դիվանագետներ, Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) գլխավոր քարտուղար Վոյցեխ Սավիցկին, ԵԽ քարտուղարության և այլ մարմինների ներկայացուցիչներ, Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր այրեր և հայ համայնքի անդամներ:
Ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմեց Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի դեսպան, մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը, ով իր խոսքում անդրադարձավ անկախությունից ի վեր Հայաստանի որդեգրած ուղուն` միտված խորքային բարեփոխումների միջոցով երկարաժամկետ զարգացման տեսլականի կյանքի կոչմանը:
Անդրադառնալով անդամակցությունից ի վեր ԵԽ կառույցներորւմ ՀՀ ներգրավվածությանը` Հայաստանի դեսպանն ընդգծեց. «Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ փոխգործակցությունն արդյունավետ և հանձնառու երկխոսության արգասիք է: Եվրոպայի խորհուրդը մշտապես հանդիսացել է և շարունակում է արժեքավոր հենարան լինել Հայաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդման համար: Պատահական չէ, որ հենց Եվրոպայի խորհրդի փորձագիտական օժանդակությամբ է ապահովվել ՀՀ Սահմանադրական բարեփոխումների կայացումը, որի արդյունքում հաջողությամբ շարունակվում են իրագործվել նաև ներկայիս լայնածավալ օրենսդրական փոփոխությունները»:
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը, շնորհավորելով Հայաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ, անդրադարձ կատարեց Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև հաստատված սերտ համագործակցությանը և դրա արդյունքում արձանագրված արդյունքներին: Իր շնորհավորական ուղերձում Թորբյորն Յագլանդն անդրադարձավ նաև ուշագրավ մի դրվագի` կապված Նանսենյան անձնագրերի և դրանց միջոցով բազմաթիվ հայերի փրկության հետ: Գլխավոր քարտուղարը, մասնավորապես, նշեց. «Եթե մենք մտածենք ժողովուրդների մասին, նման գործեր կկատարվեն նորից: Դա արվեց ողբերգությունից հետո, ինչը հնարավորություն տվեց փրկելու կես միլիոն մարդկանց: Անձնագրերը ճանաչվում էին ավելի քան 50 պետության կողմից, և բոլոր այս մարդիկ հնարավորություն ստացան հատելու սահմաններ և փրկվելու»:
Միջոցառմանը պարային կատարումներով հանդես եկավ մի շարք մրցանակների արժանացած` Ստրասբուրգի Վերածնունդ հայկական պարային համույթը:

В штаб-квартире Совета Европы отметили 26-летие независимости Армении
В штаб-квартире Совета Европы 21 сентября состоялось мероприятие, посвященное Дню независимости Армении, организованное постоянным представительством РА в СЕ. Об этом сообщили «Арменпресс» в управлении печати, информации и по связям с общественностью МИД РА.
На мероприятии присутствовали генеральный секретарь СЕ Турбьерн Ягланд, председатель ЕСПЧ Гидо Раймонди, судьи ЕСПЧ, послы и дипломаты из стран-членов СЕ и стран-наблюдателей, Генеральный секретарь ПАСЕ Войцех Савицкий, духовные отцы армянской церкви, представители армянских общин.
С приветственным словом к собравшимся обратился посол Армении, постоянный представитель в СЕ Паруйр Ованнисян, рассказавший о пути,  избранном Арменией со дня независимости, ведущем к долговременному и устойчивому демократическому развитию страны.
Обатившись к уровню вовлеченности Армении в структуры СЕ, посол подчеркнул: “Сотрудничество Армении с СЕ - результат плодотворного и последовательного диалога.
Совет Европы был и остается надежной опорой Армении в деле укрепления демократии, прав человека и превалирования закона. Не случайна экспертная помощь СЕ в реформировании конституции РА, в результате которой в стране осуществляются законодательные изменения”.
Генеральный секретарь СЕ Турбьерн Ягланд, поздравляя с днем независимости Армении, обратился к сотрудничеству между РА и СЕ и его результатам. В своем поздравлении Т. Ягланд остановился на паспортах Нансена и судьбе спасенных таким образом тысяч армян: “Если мы будем думать о судьбах народов, то такие вещи будут повторяться. Это было сделано после трагедии и спасло жизни полмиллиона людей. Паспорта были признаны более чем 50 странами и эти люди получили возможность пересечь границы и спастись от гибели”.
В завершение встречи выступил лауреат ряда премий армянский танцевальный ансамбль “Возрождение” из г. Страсбурга.