Կանադայում ՀՀ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Կանադայի Գեներալ Նահանգապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայում ՀՀ դեսպան Լևոն Մարտիրոսյան սեպտեմբերի 12-ին իր հավատարմագրերը հանձնեց Կանադայի Գեներալ Նահանգապետ Դեյվիդ Ջոնսթոնին: Արարողությանը, որը տեղի ունեցավ Գեներալ Նահանգապետի նստավայր Քեբեք քաղաքի ամրոցում, ներկա էր նաև Կանադայի նորանշանակ Գեներալ Նահանգապետ Ժուլի Պայետը, ով իր պաշտոնը ստանձնելու է 2017թ. հոկտեմբերի 2-ին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Գեներալ Նահանգապետ Ջոնսթոնը, շնորհավորելով դեսպան Մարտիրոսյանին նշանակման կապակցությամբ, հաջողություն մաղթեց վերջինիս հայ-կանադական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման իր առաքելության մեջ։
Իր խոսքում Դեյվիդ Ջոնսթոնը մասնավորապես նշեց. «Այս տարի Կանադան և Հայաստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, և այս հոբելյանը լավ հնարավորություն է ընձեռում նախանշելու մեր հետագա համագործակցության հեռանկարները: Վերջին տարիների բարձր մակարդակի մի շարք փոխայցելություններ են տեղի ունեցել, մեր կառավարությունների միջև սերտ շփումներ են հաստատվել: Կանադան ուրախ է, որ Հայաստանը հյուրընկալելու է 2018թ. Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը: Նոր և առավել ամուր կապերի ստեղծման համար անհրաժեշտ է միմյանց հետ սերտ երկխոսություն ծավալե»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար` դեսպան Մարտիրոսյանը վստահեցրեց, որ ջանքեր չի խնայելու` երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների զարգացումն առավել խթանելու ուղղությամբ:
Արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկեցին հայ-կանադական երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակներ՝ անդրադառնալով նաև համագործակցության առաջիկա ծրագրերին:

Armenian Ambassador presents credentials to Governor General of Canada
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Canada Levon Martirosyan on September 12 presented his credentials to Governor General of Canada David Johnston, press service of the Armenian foreign ministry told Armenpress.
The ceremony was also attended by Governor General Designate Julie Payette.
Governor General David Johnston congratulated Ambassador Martirosyan on his appointment and wished him success in his mission to develop the Armenian-Canadian bilateral ties.
The Governor General said: “This year Armenia and Canada mark the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations, and this jubilee is a good chance to outline the prospects of our further cooperation. Over the past years a number of high-level mutual visits have taken place, close contacts have been established between our governments. Canada is happy that Armenia will host the 2018 Francophonie summit. In order to create new and firmer ties, it is necessary to establish close dialogue with each other”.
In his turn the Armenian Ambassador thanked for the warm reception, assuring that he will make all efforts to further boost the relations between the two friendly countries.
Following the ceremony the sides held a private meeting during which they discussed a wide range of issues relating to the Armenian-Canadian bilateral ties, as well as the upcoming cooperation programs.