Մեզ հաջողվեց ամուր հիմքերի վրա դնել ժողովրդավարական կառավարման սկզբունքները. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 14-ին ուղերձ է հղել Բորիս Մինցի ինստիտուտի և Հայ-ռուսական համալսարանի կազմակերպած «Փոքր անցումային տնտեսություններ. տեղային պատասխաններ համընդհանուր մարտահրավերներին» թեմայով նստաշրջանի առթիվ՝ մաղթելով նստաշրջանի աշխատանքներին արդյունավետ ընթացք և օգտակար քննարկումներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
«Բորիս Մինցի ինստիտուտի խորհրդի հարգելի՛ անդամներ,
Հայ-ռուսական համալսարանի գիտական խորհրդի հարգելի՛ անդամներ,
Սիրելի՛ դասախոսներ և ուսանողներ,
Ողջունում եմ «Փոքր անցումային տնտեսություններ. տեղային պատասխաններ համընդհանուր մարտահրավերներին» թեմայով Բորիս Մինցի ինստիտուտի և Հայ-ռուսական համալսարանի կազմակերպած հայաստանյան նստաշրջանի անցկացումը:
Կարևոր և արդիական եմ համարում այս միջոցառումը Հայ-ռուսական համալսարանում, որն այս տարի տոնում է հիմնադրման 20-ամյակը և տարիների ձեռքբերումներով հաստատուն տեղ է գրավել մեր երկրի գիտակրթական կյանքում:
Անկախության տարիների փորձով Հայաստանը, անկասկած, հետաքրքրություն է ներկայացնում քաղաքագիտության և տնտեսագիտության ժամանակակից տեսաբանների համար: Հայաստանն առաջինն էր հետխորհրդային երկրներից, որ իրականացրեց գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականաշնորհումը, էներգետիկ համակարգի վերափոխումը և արդիականացումը, ենթակառուցվածքների համապատասխանեցումը շուկայական տնտեսության կանոններին: Բարդ աշխարհաքաղաքական, արտաքին և ներքին մարտահրավերների պայմաններում մեզ հաջողվեց ամուր հիմքերի վրա դնել ժողովրդավարական կառավարման սկզբունքները, ստեղծել քաղաքացիական հասարակության և ազատական տնտեսության հիմքերը:
Նշված բոլոր բնագավառներում մենք հարուստ փորձ ենք կուտակել և պատրաստ ենք փոխանցելու մեր ձեռքբերումներն ու դասերը: Սահմանադրության առումով այժմ մենք գտնվում ենք նոր որակի անցումային շրջանում՝ մուտք ենք գործում առավել առաջադիմական խորհրդարանական կառավարման համակարգ, ինչը, վստահ եմ, կապահովի Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական անշրջելի զարգացումը:
Երկրի տնտեսությունը նույնպես կանգնած է նոր մարտահրավերների առջև: Այժմ միջազգային գործարար լայն շրջանակներին մեր տնտեսության զարգացման ծրագրերի մեջ ընդգրկելու նոր փուլի շեմին ենք: Հիմնվելով առաջադեմ օրենսդրության և միջազգային ամենաարդյունավետ փորձի վրա՝ լիահույս ենք, որ կկարողանանք ստեղծել օտարերկրյա ներդրողների համար անհրաժեշտ գործիքակազմ, վստահելի տնտեսական համակարգ և արտահանման հնարավորություններ:
Անցումային փուլի հաղթահարմանն առնչվող այս հարցերի և Հայաստանի դասերի ու հնարավորությունների քննարկմամբ, հուսով եմ, դուք ապագայում հանդես կգաք նոր և շահավետ լուծումներով ու մոտեցումներով, որոնք շահեկան կլինեն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ նույն խնդիրներին բախվող այլ երկրների համար»,- ասված է Հանրապետության Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Серж Саргсян: нам удалось поставить на твердую основу принципы демократического управления
Президент Республики Армении Серж Саргсян 14 сентября направил приветственное послание участникам сессии “Малые переходные хозяйства: местные ответы на всеобщие вызовы”, организованной Институтом Бориса Минца и Армяно-российским университетом, пожелав им продуктивной работы и полезных обсуждений.
Об этом  «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью и средствами информации администрации Президента РА.
“Уважаемые члены совета Института Бориса Минца!
Уважаемые члены ученого совета Армяно-российского университета!
Дорогие студенты и преподаватели!
Поздравляю вас с проведением армянской сессии “Малые переходные экономики: местные ответы на всеобщие вызовы”, организованной Институтом Бориса Минца и Армяно-российским университетом,
Считаю своевременным и актуальным организацию этой сессии в Армяно-российском университете, отмечающем в этом году свое 20-летие и ставшем важным научно-образовательным центром нашей страны.
Армения с своим накопленным за годы независимости опытом, несомненно, интересна современным теоретикам политологии и экономики.
На постсоветском пространстве мы первые приватизировали землю, преобразовали и модернизировали  энергетику, привели инфраструктуру в соответствие с законами рынка.
В условиях сложных геополитических, внешних и внутренних вызовов нам удалось  поставить на твердую основу  принципы демократического правления, создать гражданское общество и заложить основы либеральной экономики.
Мы накопили в указанных областях богатый опыт и готовы им поделиться.
Мы сейчас находимся на переходном этапе конституционной реформы, переходя к более прогрессивной парламентской форме правления, что, я уверен, обеспечит наш дальнейший прогресс.
Перед новыми вызовами стоит и экономика страны. Мы находимся на пороге привлечения международных деловых кругов в программы развития нашей экономики. Мы уверены, что сможем создать для инвесторов необходимый инструментарий, надежную экономическую систему и возможности экспорта продукции.
Я уверен, что вы не ограничитесь обсуждением этих вопросов, уроков и возможностей Армении, и в дальнейшем выступите с новыми идеями и подходами, которые будут интересны как для Армении, так для других стран, сталкивающихся с аналогичными проблемами”, - сказано в приветственном послании президента РА.