Մեզ հաջողվեց ամուր հիմքերի վրա դնել ժողովրդավարական կառավարման սկզբունքները. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 14-ին ուղերձ է հղել Բորիս Մինցի ինստիտուտի և Հայ-ռուսական համալսարանի կազմակերպած «Փոքր անցումային տնտեսություններ. տեղային պատասխաններ համընդհանուր մարտահրավերներին» թեմայով նստաշրջանի առթիվ՝ մաղթելով նստաշրջանի աշխատանքներին արդյունավետ ընթացք և օգտակար քննարկումներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
«Բորիս Մինցի ինստիտուտի խորհրդի հարգելի՛ անդամներ,
Հայ-ռուսական համալսարանի գիտական խորհրդի հարգելի՛ անդամներ,
Սիրելի՛ դասախոսներ և ուսանողներ,
Ողջունում եմ «Փոքր անցումային տնտեսություններ. տեղային պատասխաններ համընդհանուր մարտահրավերներին» թեմայով Բորիս Մինցի ինստիտուտի և Հայ-ռուսական համալսարանի կազմակերպած հայաստանյան նստաշրջանի անցկացումը:
Կարևոր և արդիական եմ համարում այս միջոցառումը Հայ-ռուսական համալսարանում, որն այս տարի տոնում է հիմնադրման 20-ամյակը և տարիների ձեռքբերումներով հաստատուն տեղ է գրավել մեր երկրի գիտակրթական կյանքում:
Անկախության տարիների փորձով Հայաստանը, անկասկած, հետաքրքրություն է ներկայացնում քաղաքագիտության և տնտեսագիտության ժամանակակից տեսաբանների համար: Հայաստանն առաջինն էր հետխորհրդային երկրներից, որ իրականացրեց գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականաշնորհումը, էներգետիկ համակարգի վերափոխումը և արդիականացումը, ենթակառուցվածքների համապատասխանեցումը շուկայական տնտեսության կանոններին: Բարդ աշխարհաքաղաքական, արտաքին և ներքին մարտահրավերների պայմաններում մեզ հաջողվեց ամուր հիմքերի վրա դնել ժողովրդավարական կառավարման սկզբունքները, ստեղծել քաղաքացիական հասարակության և ազատական տնտեսության հիմքերը:
Նշված բոլոր բնագավառներում մենք հարուստ փորձ ենք կուտակել և պատրաստ ենք փոխանցելու մեր ձեռքբերումներն ու դասերը: Սահմանադրության առումով այժմ մենք գտնվում ենք նոր որակի անցումային շրջանում՝ մուտք ենք գործում առավել առաջադիմական խորհրդարանական կառավարման համակարգ, ինչը, վստահ եմ, կապահովի Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական անշրջելի զարգացումը:
Երկրի տնտեսությունը նույնպես կանգնած է նոր մարտահրավերների առջև: Այժմ միջազգային գործարար լայն շրջանակներին մեր տնտեսության զարգացման ծրագրերի մեջ ընդգրկելու նոր փուլի շեմին ենք: Հիմնվելով առաջադեմ օրենսդրության և միջազգային ամենաարդյունավետ փորձի վրա՝ լիահույս ենք, որ կկարողանանք ստեղծել օտարերկրյա ներդրողների համար անհրաժեշտ գործիքակազմ, վստահելի տնտեսական համակարգ և արտահանման հնարավորություններ:
Անցումային փուլի հաղթահարմանն առնչվող այս հարցերի և Հայաստանի դասերի ու հնարավորությունների քննարկմամբ, հուսով եմ, դուք ապագայում հանդես կգաք նոր և շահավետ լուծումներով ու մոտեցումներով, որոնք շահեկան կլինեն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ նույն խնդիրներին բախվող այլ երկրների համար»,- ասված է Հանրապետության Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

‘We succeeded in laying solid foundations of principles of democratic governance’ – President Sargsyan
‘We succeeded in laying solid foundations of principles of democratic governance’ – President
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan sent a message on the joint session on “Small Transition Economies: Local Answers to Global Challenges” organized by the Boris Minz Institute and the Russian-Armenian University, wishing them fruitful work and efficacious discussions, press service of the President’s Office told Armenpress.
“Distinguished Board Members of the Boris Mints Institute,
Distinguished Members of the Scientific Council of Russian-Armenian University,
Dear professors and students,
I welcome the Armenian session of the conference on “Small Transition Economies: Local Answers to Global Challenges” organized by the Boris Mints Institute and the Russian-Armenian University.
It is important and timely to hold this event at the Russian-Armenian University which celebrates the 20-th anniversary of its establishment this year and which throughout these years of achievements has secured its high level in the educational and academic life of our country.
With the experience gained during the years of independence, Armenia, no doubt, attracts theorists of contemporary political science and economics. Armenia was the first among the post-Soviet countries to carry out privatization of agricultural lands, introduce reforms and modernization in the energy sector, allign the infrastructure with the rules of market economy. In a complex environment of geopolitical, external and internal challenges we have succeeded in laying solid foundations of the principles of democratic governance, civil society and liberal economy.
In all these areas we have accumulated robust experience and we are ready to share our achievements and lessons. Currently we are in a qualitatively new transition period in terms of the Constitution as we are entering a more progressive, parliamentary system of governance, which, I trust, will ensure irreversible democratic development of the Republic of Armenia.
The national economy, too, is facing new challenges. We are on the eve of a new period of engaging international business circles into economic development projects. Based on the most advanced legal regulations and the most effective international experience we believe that we will be able to create the necessary toolset, a trustworthy economic system and export opportunities for foreign investors.
It is through your discussions of the lessons and opportunities of Armenia, as well as other issues pertaining to overcoming the transition period in larger sense that I hope you will be to come up with new and interesting solutions and approaches in the future- to the benefit of Armenia and other countries facing similar challenges,” the President’s message reads.