Մոսկվայի դատարանը ձեռնարկատեր Արամ Պետրոսյանին դատապարտեց 12 տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի օկրուգային զինվորական դատարանը սեպտեմբերի 7-ին 12 տարվա ազատազրկման Է դատապարտել ձեռնարկատեր Արամ Պետրոսյանին, որն անցյալ տարի պատանդներ Էր վերցրել «Սիթիբանկի»՝ Մոսկվայի կենտրոնում գտնվող մասնաճյուղում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Դատարանը որոշեց Պետրոսյանին մեղավոր ճանաչել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 206-րդ հոդվածի երկրորդ մասով («Երկու եւ ավելի անձանց պատանդառություն՝ առարկայի՝ որպես զենքի օգտագործմամբ») եւ 205-րդ հոդվածի առաջին մասով («Ահաբեկչական գործողություն») եւ նրան պատիժ նշանակել 12 տարվա ազատազրկման տեսքով: Նա պատիժը կրելու Է խիստ ռեժիմի գաղութում»,-դատավճիռը հրապարակել Է դատավորը: Բացի այդ, դատարանը Պետրոսյանի ազատության սահմանափակում Է նշանակել մեկ տարի ժամկետով. պատիժը կրելուց հետո նա առանց մասնագիտացված պետական մարմնի թույլտվության չի կարողանա մեկնել Մոսկվայի մարզի սահմաններից դուրս եւ փոխել բնակության վայրը: Պետրոսյանը կալանքի տակ Է վերցվել դատարանի դահլիճում: Դուրս գալով նիստերի դահլիճից՝ նա բացականչել Է. «Պատմությունն ինձ կարդարացնի»:
Ավելի վաղ Արամ Պետրոսյանը հայտարարել Է, որ մասամբ Է իրեն մեղավոր համարում: Նրա խոսքով՝ ինքը զղջում Է կատարած հանցագործության համար: «Ես ահաբեկիչ չեմ, ես նախագահի զինվորն եմ: Ես ցանկանում եմ պատիժ ստանալ իմ կատարած հանցագործությանը համաչափ»,-նշել Է գործարարը:
2016 թվականի օգոստոսի 24-ի երեկոյան Պետրոսյանը չորս մարդու Է պատանդ վերցրել Մոսկվայի Մեծ Նիկիտսկայա փողոցի բանկում՝ սպառնալով պայթեցնել իր կրծքի վրա գտնվող առարկան, որը նման Էր պայթուցիկ սարքի: Չնայած սպառնալիքներին, նա երեկոյի ընթացքում ազատ Է արձակել պատանդներին ու հանձնվել:
Հոգեբուժական փորձաքննության եզրակացությունների համաձայն, մեղադրյալը մեղսունակ Է եւ գիտակցել Է իր գործողությունների բնույթը:
Պետրոսյանը միջադեպից չորս տարի առաջ խնդիրներ Է ունեցել բիզնեսում եւ պարտքերի տակ Է ընկել: Այդ ժամանակվանից ձեռնարկատերը պարբերաբար ձեռնարկատերերի աջակցման նախաձեռնություններ Էր ուղարկում պետական իշխանության մարմիններ: Պատանդառությունից առաջ Պետրոսյանը YouTube-ում տեսահոլովակ Է զետեղել, որում դիմել Է Ռուսաստանի նախագահին եւ նախազգուշացրել, որ «կդիմի ՌԴ քրեական օրենսգրքի կտրուկ, ռեզոնանսային խախտման»:

Суд приговорил к 12 годам захватившего заложников в "Ситибанке"
Московский окружной военный суд в четверг приговорил к 12 годам колонии предпринимателя Арама Петросяна, захватившего в прошлом году заложников в отделении "Ситибанка" в центре Москвы, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Суд постановил признать Петросяна виновным по ч. 2 ст. 206 ("Захват заложников в отношении двух и более лиц с использованием предмета в качестве оружия") и по ч. 1 ст. 205 ("Террористический акт") УК РФ и назначить ему наказание в виде 12 лет лишения свободы с отбыванием наказания в колонии строгого режима. В срок отбытия зачесть время, проведенное под стражей, то есть с 24 августа 2016 года. Гражданский иск потерпевшего на 50 тыс. рублей удовлетворить в полном объеме", - огласил судья резолютивную часть приговора.
Кроме того, суд назначил Петросяну ограничение свободы сроком на один год - после отбытия наказания он без разрешения специализированного государственного органа не сможет выезжать за пределы Московской области и менять место жительства.
Петросян был взят под стражу в зале суда. Выходя из зала заседаний, он крикнул: "История меня оправдает!".
Арам Петросян обвинялся по ч. 2 ст. 206 ("Захват заложников в отношении двух и более лиц с использованием предмета в качестве оружия") и ч. 1 ст. 205 ("Террористический акт") УК РФ. Он частично признал вину. В частности, он признал себя виновным в захвате заложников, но просил оправдать его по статье о терроризме. В ходе прений сторон гособвинитель попросил приговорить подсудимого к 13 годам колонии строгого режима.
Вечером 24 августа 2016 года Петросян пришел в отделение "Ситибанка" на Большой Никитской улице в Москве, удерживал там четырех человек, угрожая взорвать предмет, похожий на взрывное устройство. Через несколько часов он отпустил всех заложников и вышел из здания. Взрывное устройство оказалось муляжом.