Զախարովան անդրադարձել է ԵԱՀԿ մոնիթորինգի ժամանակ ադրբեջանական կրակոցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին մոնիթորինգի ժամանակ ադրբեջանական կրակոցներին, նշել է, որ փորձագետները պետք է իրենց խոսքն ասեն՝ տեղում գնահատելով իրավիճակը:
«Ռուսաստանն ավանդաբար հակամարտության սրման կամ լարման շրջաններում մշտապես կողմերին կոչ է արել հանդես բերել հավասարակշռված մոտեցում, որի նպատակը կլիներ ոչ թե իրավիճակի լարումը, այլ քաղաքական կարգավորման ուղղությամբ շարժվելը: Ինչ վերաբերում է նշված դեպքին, ապա փորձագետները պետք է իրենց խոսքն ասեն՝ իրավիճակը հետազոտելով տեղում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Զախարովան:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարի հանդիպում կազմակերպելու մասին հարցին ի պատասխան ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ նման տեղեկություններ չունի: «Երկխոսություն է պահպանվում բոլոր կողմերի հետ և երբ նման հանդիպում կազմակերպելու անհրաժեշտություն լինի, դուք կտեղեկացվեք»,- ասել է նա:
Հարցին՝ կարո՞ղ է Ռուսաստանը նախաձեռնել բանակցային սեղանի շուրջ Լեռնային Ղարաբաղին վերադարձնելը, Զախարովան պատասխանել է. «Այս հարցում մեր ավանդական դիրքորոշումը հայտնի է: Ես կարող եմ հասցեագրել ավելի վաղ մեկնաբանություններին»:

YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. Official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova, referring to the shootings by Azerbaijan during a monitoring on Armenia-Azerbaijan border line, noted that experts should comment on the incident by evaluating the situation on site.
“Russia has traditionally called on the sides to display balanced stance in case of tensions or escalations, aiming to move in the direction of a political settlement, but not escalate the situation. As refers to the mentioned case, the experts should comment on it evaluating the situation on site”, Zakharova said.
In answer to the question about organizing a meeting of Armenian and Azerbaijani foreign ministers, the Russian MFA official representative noted that she has no such information. “We remain in dialogue with all the parties and when there is a necessity to organize such a meeting you will be kept informed”, she said.
To the question if Russia can initiate the return of Nagorno Karabakh to the negotiation table, Zakharova answered, “Our traditional position in this issue is well known. I can make a reference to earlier comments”.