Ախալքալաքի շրջանի Սվիրի գյուղի մարձակայքում մոլեգնող հրդեհը հաջողվել Է մեկուսացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրդեհը, որն Ախալքալաքի շրջանի Սվիրի գուղի մարձակայքում (Սամցխե Ջավախքի տարածաշրջան) ընդգրկել Էր կես հեկտար անտառային զանգված, տեղափակված Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Sputnik Գրուզիա»-ին հայտնել Է շրջանային վարչակազմի ղեկավար Զազա Մելիքիձեն:
Հրդեհի վերաբերյալ հաղորդումն ստացվել Է նախօրյակին ցերեկը: Տեղում անհապաղ մոբիլիզացվել են հրշեջ-փրկարարական խմբեր եւ համապատասխան տեխնիկա: Օգոստոսի 29-ի առավոտվանից Ախալքալաքի շրջանում հրդեհի մարմանն Է միացել մի ուղղաթիռ:
«Հրդեհի տարածագոտին չի մեծացել: Մոբիլիզացվել են ներքին գործերի նախարարության հատուկ ծառայությունները: Ամբողջ գիշերվա ընթացքում պատրաստել են ավազան, որտեղից ուղղաթիռը ջուր Է վերցնում: Տեղում մոբիլիզացված են կենդանի ուժ, տեխնիկա: Գործնականում ամենուրեք կենդանի ուժ Է հասցված, որը կրակին թույլ չի տալիս տարածվել»,- պատմել Է Մելիքիձեն:
Նրա խոսքով՝ մերձակա բնակավայրեր կրակի տարածման վտանգ չկա: Սվիրի գյուղը գտնվում Է հրդեհի վայրից 5 կիլոմետր հեռավորության վրա:
Նախօրյակին նաեւ հրդեհ Է բռնկել Ախալքալաքի շրջանի Կորխի գյուղի մերձակայքում (Սամցխե Ջավախքի տարածաշրջան), բայց այս պահին այն արդեն վերացված Է, հայտնել Է շրջանային վարչակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղասարյանը:

Пожар в Самцхе-Джавахети
Пожар, который охватил полгектара лесного массива в Ахалцихском районе близ села Свири (регион Самцхе-Джавахети), локализован. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Sputnik Грузия глава районной администрации Заза Меликидзе.
Сообщение о пожаре поступило накануне днем. На месте незамедлительно были мобилизованы пожарно-спасательные группы и соответствующая техника. С утра во вторник к тушению пожара в Ахалцихском районе подключился вертолет.
"Ареал пожара не увеличился. Мобилизованы спецслужбы министерства внутренних дел. В течение всей ночи готовили бассейн, откуда вертолет набирает воду. На месте мобилизована живая сила, техника. Практически везде разбросана живая сила, которая не позволяет огню распространиться", — рассказал Меликидзе.
По его словам, опасности распространения огня на близлежащие населенные пункты нет. Село Свири находится приблизительно в 5 километрах от места пожара.
Накануне также возник пожар близ села Корхи Ахалкалакского района (регион Самцхе-Джавахети), но к этому времени он уже ликвидирован, сообщил Sputnik Грузия глава районной администрации Эдуард Агасарян.