Անտոնիո Տայանին առաջարկել Է միջոցներ հատկացնել Լիբիային միգրացիոն հարցը լուծելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդի նախագահ Անտոնիո Տայանին Եվրամիությանն առաջարկել Է 6 մլրդ եվրո հատկացնել Լիբիային միգրացիոն խնդիրը լուծելու, ինչպես նաեւ մշակել Աֆրիկայում 50-60 մլրդ եվրո եվրոպական ներդրումների երկարաժամկետ ռազմավարություն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եվրոպան Թուրքիային 6 մլրդ եվրո Է հատկացրել բալկանյան երթուղին փակելու համար: Արդ ուրեմն, եկել Է Լիբիայի հետ նույն բանն անելու ժամանակը. եկեք միանգամից 6 մլրդ եվրո տանք Լիբիային, իսկ հետո ներդրումներ անենք Աֆրիկայի համալիր ռազմավարության մեջ»,- հայտարարել Է ԵԽ-ի նախագահը հարցազրույցում, որն օգոստոսի 28-ն հրապարակել Է Հռոմում հրատարակվող la Repubblica թերթը: Տայանիի խոսքով՝ Եվրամիության կողմից այդ միջոցների հատկացումը կնպաստեր համաձայնության ձեռքբերմանը ուժի տարբեր կենտրոնների միջեւ, որոնք այսօր գոյություն ունեն Լիբիայում:
«Գեներալ (Խալիֆա) Խաֆթարը կարող Էր դառնալ Լիբիայի զինված ուժերի ղեկավարը, իսկ վարչապետ (Ֆայեզ) Սարաջը կարող Էր պահպանել քաղաքական առաջատարի դիրքը: Բայց գործընթացում նաեւ կներքաշվեին բոլոր ցեղերը, առանձնապես նրանք, որոնք բնակվում են երկրի հարավում»,- այդ կապակցությամբ նշել Է նա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава ЕП предложил выделить Ливии средства на решение миграционного вопроса
Председатель Европарламента Антонио Таяни предложил Евросоюзу выделить Ливии 6 миллиардов евро в целях решения острейшей миграционной проблемы, а также разработать долгосрочную стратегию европейских инвестиций в Африке на общую сумму 50-60 миллиардов евро, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Европа выделила Турции 6 миллиардов, чтобы закрыть балканский маршрут. Так вот, пришло время сделать то же самое с Ливией: давайте сразу дадим Ливии 6 миллиардов евро, а затем будем инвестировать в комплексную стратегию по Африке", — заявил глава ЕП в интервью, которое в понедельник опубликовала римская газета la Repubblica. По словам Таяни, выделение этих средств Евросоюзом способствовало бы достижению согласия между различными центрами силы, существующими сегодня в Ливии. "Генерал (Халифа) Хафтар мог бы стать главой ливийских вооруженных сил, а премьер (Фаез) Саррадж смог бы сохранить политическое лидерство. Но (в процесс) были бы также вовлечены все племена, в особенности те, что населяют юг страны", — указал он в этой связи.