Հայաստանը և Թուրքմենստանը կամրապնդեն համագործակցությունը գլոբալ խաղաղությանը նպաստելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Թուրքմենստանի նախագահները Երևանում կայացած հանդիպման ընթացքում վերահաստատել են գլոբալ խաղաղությանը նպաստելու հարցում փոխգործակցությունն ամրապնդելու  փոխադարձ ձգտումը: Երևանում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին այս մասին ասաց Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը:
«Պատրաստակամություն ենք հայտնել այդ ուղղությամբ գործընկերություն զարգացնել ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ ՄԱԿ-Ի, ԵԱՀԿ-ի, ԱՊՀ և այլ միջազգային կառույցների շրջանակներում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ընդգծեց Թուրքմենստանի նախագահը:
Նրա խոսքով` կողմերը պայմանավորվել են միավորել ուժերը միջազգային անվտանգության մարտահրավերներին և սպառնալիքներին դիմակայելու հարցում, այդ թվում` ահաբեկչության և թմրանյութերի շրջանառության դեմ պայքարում:

Armenia, Turkmenistan to strengthen cooperation in contributing to global piece
YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. During a meeting in Yerevan the Presidents of Armenia and Turkmenistan reaffirmed the mutual desire to strengthen partnership to contribute to global peace, Turkmenistan’s President Gurbanguly Berdimuhamedow told reporters after the meeting with President Serzh Sargsyan on August 24, reports Armenpress.
“We have expressed readiness to develop the cooperation on that path both within the frames of bilateral format and the UN, OSCE, CIS and other international structures”, he said.
President Gurbanguly Berdimuhamedow said the sides agreed to unite efforts in addressing international security challenges and threats, including in fight against terrorism and drug trafficking.