Ժամկետային զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ տասներորդ կայազորային քննչական բաժնում քննություն է կատարվում՝ պարզելու ժամկետային զինծառայող Աբաս Մամոյի Սլոյանի մահվան հանգամանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, 2017 թվականի օգոստոսի 14-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Շիրակի մարզի Հացիկ գյուղի 14-րդ փողոցի տներից մեկի օժանդակ կառույցում հայտնաբերվել է նույն գյուղի բնակիչ, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայող, 1998թ. ծնված Աբաս Մամոյի Սլոյանի դիակը` կախված վիճակում:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ տասներորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Քննությամբ պարզվել է, որ Ա.Սլոյանը 2017թ. օգոստոսի 13-ին՝ ժամը 09:00-ից, ծառայության վայրն ինքնակամ թողել է և վերադարձել տուն՝ Հացիկ գյուղ։
Մշակվել են աշխատանքային վարկածներ, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ պարզելու 19-ամյա երիտասարդի մահվան բոլոր հանգամանքները։

Возбуждено уголовное дело по факту смерти военнослужащего срочной службы
В Главном военном следственном управлении СК Армении ведется следствие для выяснения обстоятельств смерти военнослужащего срочной службы Абаса Слояна. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Следственного комитета республики.
Согласно сообщению, 14-го августа около 19:30 во вспомогательной постройке, прилегающей к одному из домов в селе Ацик Ширакской области Армении, было найдено повешенное тело жителя того же села, солдата-срочника одной из воинских частей Минобороны Армении Абаса Слояна 1998 года рождения.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1-му статьи 110-й (доведение до самоубийства) Уголовного кодекса Армении. Назначена судебно-медицинская экспертиза.
Следствие выяснило, что А.Слоян 13-го августа с 09:00 самовольно покинул место службы и вернулся домой в село Ацик.
Разрабатываются рабочие версии, принимаются необходимые следственные меры для выяснения всех обстоятельств гибели 19-го парня.