Ադրբեջանցիների հիմնած հակահայկական ֆեյք կայքի հոդվածը ղրղզական սոցցանցերում բուռն քննարկման առարկա է դարձել
Ադրբեջանցիների հիմնած հակահայկական ֆեյք կայքի հոդվածը ղրղզական
սոցցանցերում բուռն քննարկման առարկա է դարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղզական սոցցանցերում բուռն քննարկվում է բացահայտ ֆեյք կայքի` armenianreport.com-ի հոդվածը, որն ունի ակնհայտ ֆաշիստական ուղղվածություն: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանն, անդրադառնալով ղրղզական սոցցանցերում բուռն քննարկվող ֆեյք կայքի հոդվածի վերաբերյալ իրեն ուղղված հարցումներին, ընդգծել է, որ դա հայկական աղբյուր չէ:
«Ասեմ ավելին, հակահայկական կայք է, որի ստեղծման նպատակն է Հայաստանի դեմ հենց այսպիսի ինֆորմացիոն օպերացիա իրականացնելը: Մենք նրանց վաղուց ենք բացահայտել: Ձևացնելով, թե իրենք հայեր են, ադրբեջանական այդ ռեսուրսը հետապնդում է կոնկրետ նպատակներ»,-ասել է Արամ Անանյանը:
Ֆաշիստական տրամադրություններ տարածող այդ կայքը սոցիալական ցանցերի ղրղզական տիրույթում ակտիվացրել է հակահայկական տրամադրությունները Լիբանանում «World Next Top Model 2017» գեղեցկության միջազգային մրցույթին հայազգի Սուսաննա Եգորյանի մասնակցության առնչությամբ առաջացած աղմուկից հետո:
Սուսաննա Եգորյանը, ով, ներկայացնելով Ղրղըզստանը, դարձել է Լիբանանում անցկացված միջազգային մրցույթի հաղթող, ցուցադրություններից մեկի ժամանակ պոդիում է բարձրացել «Հայաստան» ժապավենով։ Դրանից հետո Ղրղզստանում կոչ են արել քաղաքացիությունից զրկել էթնիկ հային: Մոդելն իր Instagram-ի էջում պարզաբանել է, որ չի դավաճանել Ղրղըզստանին, այլ կատարել է Լիբանանում անցկացված մրցույթի պահանջները։ «Մրցույթի կանոնները հետևյալն են` մի դեպքում պոդիում բարձրանալիս մենք պետք է ներկայացնեինք մեր երկիրը, մյուս դեպքում՝ անձնագրում նշված ազգությունը։ Ինձ և շատ այլ աղջիկների տվել են երկու ժապավեն։ Չեմ հասկանում, թե ինչի համար է այսքան աղմուկը։ Ես իմ երկիրը չեմ դավաճանել»,-գրել է Սուսաննան:
Սուսաննայի քայլի շուրջ Ղրղըզստանում առաջած աղմուկն օգտագործելով` armeniareport.com-ը, ներկայանալով իբր հայկական կայք, վիրավորական շեշտադրումներով հոդվածներ է հրապարակել` փորձելով թեժացնել կրքերը: Հակաղրղզական այդ հոդվածից հետո սոցիալական ցանցերի ղրղզական տիրույթում մեծացել են հակահայկական տրամադրություններն ու մեկնաբանությունները:

The article in an anti-Armenian fake website created by Azerbaijan has become subject for intense discussions on the social networks of Kyrgyzstan
The article in an anti-Armenian fake website created by Azerbaijan has become subject for
intense discussions on the social networks of Kyrgyzstan
YEREVAN, AUGUST 12, ARMENPRESS. The article of the clearly fake website armenianreport.com is intensely discussed on the social networks of Kyrgyzstan. Director of “Armenpress” news agency Aram Ananyan, referring to the inquiries about the article in the fake website intensely discussed on Kirgiz social networks, stated that it’s not an Armenian source.
“Moreover, it’s an anti-Armenian website the aim of which is implementing informational operations against Armenia like this one. We exposed them long before. By pretending that they are Armenians, the Azerbaijani resource pursues specific goals”, Aram Ananyan said.
This fake website with fascistic inclinations activated anti-Armenian moods on the social networks of Kyrgyzstan following the stir over the participation of Armenian Susanna Yegoryan in “World Next Top Model 2017” international contest in Lebanon.
Susanna Yegoryan, who represents Kyrgyzstan, has become the winner of the international contest in Lebanon and came to the podium during one of the shows with a ribbon reading “Armenia”. After that there were calls in Kyrgyzstan to deprive the ethnic Armenian of citizenship. The model clarified in her Instagram page that she has not betrayed Kyrgyzstan, but implemented the demands of the contest that took place in Lebanon. “The rules of the contest were the following: In one case going to the podium we had to present our country, in another case – the nationality mentioned in the passport. I and many other girls were given two ribbons. I can’t understand what this stir is for. I have not betrayed my country”, Susanna wrote.
Using the stir over the step of Susanna, armeniareport.com presenting itself as an Armenian website, has published articles with insulting accents, trying to make the situation worse. After those anti-Kirgiz publications anti-Armenian moods and comments are still found on the Kyrgyz social networks.