Վրաստանի ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղում ՀՀ քաղաքացուն աշխատանքային շահագործման են ենթարկել. հարուցվել է քրեական գործ
Վրաստանի ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղում ՀՀ քաղաքացուն աշխատանքային
շահագործման են ենթարկել. հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քաղաքացուն Վրաստանի ադրբեջանաբնակՍողանլուղ գյուղում աշխատանքային շահագործման ենթարկելու դեպքի առթիվ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի
տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ՀՀ քննչական կոմիտեում իրականացված մամուլի մշտադիտարկման շրջանակներում մի քանի ինտերնետային տեղեկատվական հարթակներում արձանագրվել են հրապարակումներ՝ ՀՀ քաղաքացուն Վրաստանի ադրբեջանական գյուղում շահագործման ենթարկելու վերաբերյալ։
Ըստ հրապարակումների՝ 2017թ. հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ հայ տղամարդը Վրաստանի ադրբեջանական գյուղում տարիներ շարունակ պահվել է ստրկության նմանվող վիճակի մեջ և ենթարկվել աշխատանքային շահագործման, ում հաջողվել է վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետություն: Մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու համար ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանպետ Վահագն Հարությունյանի հանձնարարությամբ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նախապատրաստվել են նյութեր: Արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին աշխատանք գտնելու ակնկալիքով 2003թ. մեկնել է Վրաստանի Հանրապետություն, որտեղ պատահական ավտոմեքենայի վարորդի խնդրել է աջակցել՝ աշխատանք գտնելու հարցում: Հիշյալ անձը նրան տեղափոխել է Վրաստանի Հանրապետության ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղ, որտեղ բնակվող ազգությամբ ադրբեջանցի ընտանիքի անդամները, ՀՀ քաղաքացուն շահագործելու նպատակով, օգտագործելով վերջինիս կողմից տեղանքին անծանոթ լինելու հանգամանքով պայմանավորված նրա վիճակի խոցելիությունը, մինչև 2017թ. մայիսի 7-ը նրան պահել են ստրկությանը նմանվող վիճակում, այն է՝ առանց վարձատրության աշխատեցրել են ինչպես իրենց, այնպես էլ՝ հարևան բնակիչների հողատարածքներում, իսկ բնակության համար հատկացրել տան տանիքը, որտեղ շահագործման զոհը գիշերել է ստվարաթղթե արկղերի վրա:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում օգոստոսի 10-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն:

Armenian citizen subjected to labour exploitation in Georgia's Azerbaijani populated Soghanlugh village
Armenian citizen subjected to labour exploitation in Georgia's Azerbaijani populated Soghanlugh
village
YEREVAN, AUGUST 11, ARMENPRESS. A criminal case has been initiated at the General Investigation Department of the Special Investigation Service of the Republic of Armenia for subjecting an Armenian citizen to labour exploitation in Georgia's Azerbaijani populated Soghanlugh village.
As "Armenpress" was informed from the press service of the Investigative Committee of Armenia, as a result of media monitoring a number of publications have been recorded on the labour exploitation of an Armenian citizen in the Azerbaijani populated village in Georgia.
According to those publications, on July 28, 2017 a representative of the Armenian MFA announced at a press conference that the Armenian man was kept like a slave for years in an Azerbaijani populated village in Georgia and was subjected to labour exploitation during those years. Fortunatelly, it has been possible to take him back to Armenia. To check the mentioned information the Deputy Chairman of the Investigative Committee of Armenia,  Head of the Special Investigation   Service Vahagn Harutyunyan tasked to prepare materials. As a result, it was found out that in 2003 the Armenian citizen left for Georgia hoping to find a job, where he asked the driver of a random car to help him in finding a job. The mentioned person took him to the Azerbaijani populated village in Georgia, where the members of an Azerbaijani family, taking advantage of his vulnarable situation conditioned by being unfamiliar to the area, kept in in in something like slavery till May 7, 2017 making him to work without any remuneration in their land and the lands of their neighbors, while he lived in the mansard of the house sleeping on cardboard boxes.
A criminal case was initiated at the General Investigation Department of the Special Investigation Service of Armenia on August 10.