Վրաստանի ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղում ՀՀ քաղաքացուն աշխատանքային շահագործման են ենթարկել. հարուցվել է քրեական գործ
Վրաստանի ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղում ՀՀ քաղաքացուն աշխատանքային
շահագործման են ենթարկել. հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քաղաքացուն Վրաստանի ադրբեջանաբնակՍողանլուղ գյուղում աշխատանքային շահագործման ենթարկելու դեպքի առթիվ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի
տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ՀՀ քննչական կոմիտեում իրականացված մամուլի մշտադիտարկման շրջանակներում մի քանի ինտերնետային տեղեկատվական հարթակներում արձանագրվել են հրապարակումներ՝ ՀՀ քաղաքացուն Վրաստանի ադրբեջանական գյուղում շահագործման ենթարկելու վերաբերյալ։
Ըստ հրապարակումների՝ 2017թ. հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ հայ տղամարդը Վրաստանի ադրբեջանական գյուղում տարիներ շարունակ պահվել է ստրկության նմանվող վիճակի մեջ և ենթարկվել աշխատանքային շահագործման, ում հաջողվել է վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետություն: Մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու համար ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանպետ Վահագն Հարությունյանի հանձնարարությամբ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նախապատրաստվել են նյութեր: Արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին աշխատանք գտնելու ակնկալիքով 2003թ. մեկնել է Վրաստանի Հանրապետություն, որտեղ պատահական ավտոմեքենայի վարորդի խնդրել է աջակցել՝ աշխատանք գտնելու հարցում: Հիշյալ անձը նրան տեղափոխել է Վրաստանի Հանրապետության ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղ, որտեղ բնակվող ազգությամբ ադրբեջանցի ընտանիքի անդամները, ՀՀ քաղաքացուն շահագործելու նպատակով, օգտագործելով վերջինիս կողմից տեղանքին անծանոթ լինելու հանգամանքով պայմանավորված նրա վիճակի խոցելիությունը, մինչև 2017թ. մայիսի 7-ը նրան պահել են ստրկությանը նմանվող վիճակում, այն է՝ առանց վարձատրության աշխատեցրել են ինչպես իրենց, այնպես էլ՝ հարևան բնակիչների հողատարածքներում, իսկ բնակության համար հատկացրել տան տանիքը, որտեղ շահագործման զոհը գիշերել է ստվարաթղթե արկղերի վրա:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում օգոստոսի 10-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն:

В населенном азербайджанцами селе Соганлуг в Грузии гражданина Армении подвергли рабочей эксплуатации – возбуждено уголовное дело
В населенном азербайджанцами селе Соганлуг в Грузии гражданина Армении подвергли
рабочей эксплуатации – возбуждено уголовное дело
В Главном управлении по делам особой  важности Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту рабочей эксплуатации гражданина Армении в населенном азербайджанцами селе Соганлуг в Грузии.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе  СК РА, в Следственном комитете произведен мониторинг публикаций в СМИ и на некоторых интернет-порталах, в результате  чего выявлен факт эксплуатации гражданина РА в населенном азербайджанцами селе Соганлуг в Грузии.
Согласно публикациям, на пресс-конференции 28 июля 2017г. представитель МИД РА заявил, что в азербайджанском селе в Грузии  мужчина (армянин) несколько лет жил на правах раба, подвергаясь эксплуатации, которому  удалось вернуть в  Армению. Для  проверки обстоятельств по поручению зампредседателя СК РА, начальника ГУ ДОВ Ваагна Арутюняна в ГУ ДОВ  СК РА были подготовлены  материалы. Выяснилось, что гражданин РА в  поисках работы в 2003г. отправился в Грузию, где попросил случайного человека – водителя машины, помочь ему найти работу.
Тот повез армянина в азербайджанское село Соганлуг, где семья азербайджанцев, воспользовавшись уязвимостью гостя оттого, что не знает эти места и с целью его эксплуатации, до 7 мая 2017г. держали его в  положении, сравнимом с рабством, эксплуатировали его, не платя денег, на своем и  участках соседей, а в качестве  жиилща предоставили место на  крыше, где жертва эксплуатации жил в  картонной  коробке.
По факту в ГУ ДОВ 10 августа  возбуждено уголовное дело по признакам ст.132 УК РА. Проводится следствие.