Սերգեյ Սմբատյանը կղեկավարի Եվրասիական երաժշտական խաղերի բացման և փակման համերգները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն օգոստոսի 15-25-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում կայանալիք Եվրասիական երաժշտական խաղերի շրջանակներում կղեկավարի Աստանայի պետական ակադեմիական ֆիլհարմոնիայի սիմֆոնիկ նվագախումբը։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, որ Եվրասիական երաժշտական խաղերն անցկացվում են առաջին անգամ։ Մասշտաբային երաժշտական այս նախաձեռնությունն ուղեկցվելու է դաշնամուր, ջութակ, վոկալ մասնագիտություններով անցկացվելիք մրցույթներով և դասական երաժշտության համերգներով։ Եվրասիական երաժշտական խաղերի ընթացքում ելույթ են ունենալու համաշխարհային մեծության երաժիշտներ, անցկացվելու են նաև վարպետության դասեր աշխարհի լավագույն երաժիշտների և մանկավարժների կողմից։
Մաեստրո Սմբատյանին է վերապահված Եվրասիական երաժշտական խաղերի բացման և փակման համերգները ղեկավարելու պատիվը։ Օգոստոսի 15-ին Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Աստանայի պետական ակադեմիական ֆիլհարմոնիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը, իսկ օգոստոսի 25-ին՝ կլարնետահար Անդրեաս Օտանզամերը։ Կհնչեն Ալեքսեյ Շորի, Պյոտր Չայկովսկու, Սերգեյ Ռախմանինովի, Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործություններից։

Худрук Госмолодежного оркестра Армении Сергей Смбатян выступит на открытии и закрытии первых Евразийских музыкальных игр в Астане
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян выступит в рамках Евразийских музыкальных игр. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба оркестра.
Мероприятие пройдет с 15 по 25 августа в столице Казахстана - Астане.
Как сообщает пресс-служба оркестра, во главе с маэстро Смбатяном выступит Симфонический оркестр Государственной академической филармонии Акимата города Астаны. Евразийские музыкальные игры проходят впервые.
В рамках этого крупномасштабного мероприятия будут проведены конкурсы по специальностям фортепиано, скрипка, вокал и пройдут концерты классической музыки. Всемирно известные музыканты выступят во время Евразийских музыкальных игр, лучшие музыканты и педагоги проведут мастер-классы.
Маэстро Смбатян удостоился чести выступить на концертах открытия и закрытия Евразийских музыкальных игр. 15 августа Симфонический оркестр Государственной академической филармонии Акимата города Астаны во главе с Сергеем Смбатяном выступит с пианисткой Наре Аргаманян, а 25 августа оркестр выступит с кларнетистом Андреасом Оттензаммером. Прозвучат произведения Алексея Шора, Петра Чайковского, Сергея Рахманинова и Арама Хачатуряна.