«Նվագախմբի երեխաները» կինոնկարը կզարդարի հայկական եթերը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս ավարտվեցին «Նվագախմբի երեխաները» հայկական առաջին բազմասերիանոց մանկապատանեկան ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները: Նախագծի կարևորագույն առանձնահատկությունն այն է, որ այն փոխառնված չէ այս կամ այն արտասահմանյան ծրագրից: Ֆիլմի մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցեց նախագծի գաղափարի համահեղինակ, սցենարիստ և կրեատիվ պրոդյուսեր Ջեյմս Նազարյանի հետ:
«Բազմասերիանոց ֆիլմի դերակատարների մեծ մասը երեխաներ են, սակայն ծրագիրը նախատեսված է ընտանեկան դիտման համար, քանի որ ֆիլմի սյուժետային զարգացումները, հումորը կարող են դուր գալ, գրավել նաև հասուն լսարանին: Ֆիլմը բարություն, ընկերասիրություն և այլ մարդկային բարձր որակներ է սերմանում երեխաների մեջ»,-նշեց պրոդյուսերը:
Նախագիծն ունի ուսուցողական, ճանաչողական առաքելություն և հեռուստադիտողին հնարավորություն կտա ծանոթանալ ինչպես հայկական, այնպես էլ համաշխարհային երաժշտության նմուշներին:
«Հավաքված 400 ստեղծագործությունից նախագծի համար ընտրվել են երեսուն լավագույն երգեր, որոնք առաջին անգամ կհնչեն հենց այս ֆիլմում»,- շեշտեց Նազարյանը:
Նա հավելեց, որ ծրագրի գաղափարը տարիներ առաջ է ծագել, երբ ինքը աշխատել է այլ նախագծի վրա: «Ինչպես ասում են՝ մտքից միտք ծնվեց. ուսումնասիրելով հեռուստատեսային դաշտը` հասկացանք, որ եթերում նման ֆիլմի բաց կա, և մեծ պատասխանատվությամբ որոշեցինք լրացնել այդ բացը»,-ասաց նա:
Ֆիլմի բեմադրող ռեժիսորը Գրիգոր Վահրամյանն է, գլխավոր պրոդյուսերը՝ Գրիգոր Նազարյանը, գործադիր պրոդյուսերը` Ալեքսանդր Մհերյանը, երաժշտական պրոդյուսերը՝ Գրիգոր Կյոկչյանը: Սցենարի հեղինակներն են Ջեյմս Նազարյանը, Խորեն Թևանյանը, Երվանդ Ասլանյանը, Գուրգեն Մնացականյանը:
Ֆիլմում ներգրավվել են քասթինգի վերջին երկու փուլն անցած հիսուն երեխա, որոնցից 15-ը զբաղված են հիմնական դերերում: Նրանք են Դալիթան, Մերի Քոչարյանը, Անահիտ Ադամյանը, որը «Մանկական նոր ալիք-2017»-ի հաղթողն է, Ժան Աբրահամյանը, Սերժ Առաքելյանը, Միքայել Բաղդասարյանը և այլք: Գլխավոր դերակատարները ֆիլմի նկարահանումներից երկու ամիս առաջ մասնակցել են վոկալի, պարի, դերասանական վարպետության դասերի:
Մյուզիքլում գործողությունները զարգանում են երևակայական երաժշտական դպրոցում, որտեղ ուսումնառության ընթացքում հերոսները հայտնվում են տարատեսակ զվարճալի ու խնդրահարույց իրավիճակներում, որոնցից դուրս գալու համար պետք է միասնական և հնարամիտ լինել, կամքի ուժ դրսևորել։
Նախագիծը ներկայացնում են «ArmStar»-ը, «Ucom» ընկերությունը և Արմենիա Պրեմիումը: Այն շուտով եթերում կլինի:

Фильм «Дети музкоманды» украсит армянский эфир
На днях завершились съемки первого армянского многосерийного детско-юношеского фильма «Дети музкоманды». Важной особенностью проекта является то, что он не заимствован из зарубежных сериалов. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с нашим корреспондентом рассказал сценарист и продюсер фильма Джеймс Назарян.
«Большая часть актеров этого фильма – дети, однако проект предусмотрен для семейного просмотра, поскольку сюжет, юмор и развития фильма могут понравиться и взрослой аудитории. Фильм рассказывает о доброте, дружбе, высоких человеческих качествах»,- сказал сценарист и продюсер фильма Джеймс Назарян.
Проект наделен обучающей, познавательной миссией, он позволит ознакомиться с образцами армянской и иностранной музыки.
«Из подобранных 400 произведений для фильма мы отобрали 30 лучших песен, которые впервые прозвучат в этом фольме»,- сказал он.
По его словам, идея фильма возникла несколько лет назад. «Изучая программы телевидения, мы поняли что эта ниша незаполнена, и решили сделать этот фильм»,- сказал сценарист и продюсер фильма Джеймс Назарян.
Режиссер-постановщик фильма – Григор Ваграмян, генеральный продюсер  - Григор Назарян,  исполнительный продюсер  - Александр Мгерян, музыкальный продюсер  - Григор Кёкчян, сценаристы  - Джеймс Назарян, Хорен Теванян, Ерванд Асланян, Гурген Мнацаканян.
В основных ролях – 15 детей, которые специально посещали уроки вокала, танца, артистического искусства.
Действия происходят в музыкальной школе, где герои оказываются в забавных ситуациях, из которых им надо выбираться с помощью смышленности и единения, силы воли.