Այվազովսկու ժառանգները ժամանել են Ղրիմ՝ նկարչի ծննդյան 200-ամյակի տոնակատարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծովանկարիչ Հովհաններս Այվազովսկու ժառանգները, որոնք ապրում են Ավստրալիայում, ժամանել են Ղրիմ, որտեղ սկսվում են իրենց նախահոր ծննդյան 200-ամյակին նվիրված հանդիսությունները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սիմֆերոպոլում նկարչի ժառանգները ծաղիկներ են դրել Այվազովսկի եղբայրների՝ ավագ Գաբրիել Այվազովսկու, որը Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու արքեպիսկոոս Էր եւ կրտեսր Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանին:
Այվազովսկու ժառանգները նաեւ հանդիպել են Ղրիմի հայերի ազգային ինքնավարության ակտիվի հետ, որտեղ նրանց են նվիրել նկարչի ծննդյան 200-ամյակին նվիրված գրքեր եւ օրացույցներ եւ ճաշակել են հայկական խոհանոցի կերակրատեսակներ:
«Մեծ մարդիկ միավորում են երկրներ, մայր ցամաքներ եւ մարդկանց, ինչի հաստատումն Է հայ ժողովրդի զավակ Հովհաննես Այվազովսկու ժառանգների ժամանումը, որ նաեւ հեռավոր Ավստրալիայում նրանք չեն մոռանում Ղրիմի մասին, որտեղ ծնվել Է նրանց նախահայրը»,- ՏԱՍՍ-ին ասել Է Ղրիմի «Լույս» հայ բարեգործական հիմնադրամի նախագահը:
Ղրիմում Այվազովսկու ժառանգները կմնան մինչեւ հուլիսի 31-ը, մասնավորապես, Թեոդոսիայում նրանք կայցելեն նկարչի գերեզման, եկեղեցի, որտեղ նա մրկտվել Է, եւ պատկերասրահ, որտեղ պահվում Է նրա գործերի՝ աշխարհում ամենամեծ հավաքածուն:

Ivan Aivazovsky’s descendants arrive in Crimea for 200th anniversary celebrations
YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. The descendants of painter Ivan (Hovhannes) Aivazovsky arrived in Crimea to celebrate the 200th anniversary of the great artist.
In Simferopol, the descendants of the painter laid flowers at the memorials of the Aivazovsky brothers – Gabriel Aivazovsky, who was an Archbishop of the Armenian Apostolic Church and the junior Ivan Aivazovsky.
The national autonomy
“Great people unite countries, continents and peoples, which is affirmed by the arrival of the descendants of the Armenian people’s son Hovhannes Aivazovsky, and that even in the remote Australia they do not forget about Crimea, where their ancestor was born”, the president of Crimea’s Luys Armenian charitable foundation told TASS.
Numerous events are scheduled to take place in Crimea for the 200th anniversary of the great painter.