Եմենում հումանիտար ճգնաժամն աննախադեպ պատասխան միջոցներ Է պահանջում. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եմենում հումանիտար ճգնաժամը եւ դրա առաջացրած՝ խոլերայի համաճարակն աննախադեպ պատասխան միջոցներ են պահանջում միջազգային հանարակցությունից: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված Է ՄԱԿ-ի երեք գործակալությունների ղեկավարների՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ղեկավար Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեյսուսի, Պարենավորման համաշխարհային կազմակերպության (ՊՀԿ) ղեկավար Դեւիդ Բիսլիի եւ ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) ղեկավար Էնթոնի Լեյքի՝ հուլիսի 25-ին Սանայում տարածված համատեղ հայտարարության մեջ, որոնք երկիր են ժամանել պաշտոնական այցով:
Նրանք հայտնել են, որ համաձայնության են հասել Եմենի իշխանությունների եւ գործընկերների հետ համակարգելու գործողությունները, որպեսզի «փրկեն մարդկային կյանքերը եւ պատրաստվելու» հակամարտությամբ ընդգրկված երկրում «նոր ճգնաժամերին»: «Եմենի ճգնաժամը պահանջում Է աննախադեպ հակազդում,- ընդգծել են ՄԱԿ-ի գործակալությունների ղեկավանրները:- Մենք միջազգային հանրակցությանը կոչ ենք անում կրկնապատկելու Եմենի բնակիչներին աջակցություն ցույց տալու ջանքերը»:
ԱՀԿ-ի, ՊՀԿ-ի եւ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ղեկավարներն արձանագրել են, որ Եմենի հանդեպ ծառացել Է «աշխարհում ամենախոշոր հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում խոլերայի վատթարագույն համաճարակը»: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ միայն վերջին երեք ամսում երկրում գրանցվել Է խոլերայի կասկածանքի 400 հազար դեպք եւ դրա հետ կապված 1,9 հազար մահ: Ամեն օր վտանգավոր հիվանդությամբ են վարակվում հազարավոր մարդիկ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ООН: гуманитарный кризис в Йемене требует беспрецедентных ответных мер
Гуманитарный кризис в Йемене и спровоцированная им эпидемия холеры требуют от международного сообщества беспрецедентных ответных мер. Об этом говорится в распространенном во вторник в Сане совместном заявлении руководителей трех агентств ООН - Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедроса Аданома Гебрейесуса, Всемирной продовольственной программы (ВПП) Дэвида Бисли и Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Энтони Лейка, посетивших страну с официальным визитом.
Они сообщили, что договорились координировать действия вместе с властями Йемена и партнерами, чтобы "спасти человеческие жизни и подготовиться к новым кризисам" в охваченной конфликтом стране. "Йеменский кризис требует беспрецедентного реагирования, - подчеркнули главы агентств ООН. - Мы призываем международное сообщество удвоить усилия по оказанию поддержки жителей Йемена,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Руководители ВОЗ, ВПП и ЮНИСЕФ констатировали, что Йемен столкнулся с "худшей эпидемией холеры в условиях самого крупного гуманитарного кризиса в мире". По данным ООН, только за последние три месяца в стране были зарегистрированы 400 тыс. случаев с подозрением на холеру и 1,9 тыс. связанных с ней смертей. Каждый день опасным заболеванием заражаются тысячи людей.