Հայաստանը եղել և վստահությամբ կշարունակի մնալ Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերը. Վալենտինա Մատվիենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնային խորհուրդը գոհ է Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման դինամիկայից, այն պարբերական քաղաքական երկխոսությունից, որը վարում են երկու պետությունների առաջնորդները, որոնք թույլ են տալիս նոր ազդակներ հաղորդել երկկողմ համագործակցությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին պետական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն:
«Մեր երկրների առաջնորդները բավականին հաճախ են հանդիպում, ինչը թույլ է տալիս լուծել կոնկրետ խնդիրներ, բացի այդ, երկու պետությունների սերտ փոխգործակցության արդյունքում մշակվում են նաև միջխորհրդարանական համագործակցության նոր մոտեցումներ: Հայաստանը եղել և վստահությամբ կշարունակի մնալ Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերը, որի հետ մենք կառուցում ենք ամուր փոխգործակցություն ինչպես երկկողմ մակարդակում, այնպես էլ ինտեգրացիոն հարթակներում: Այս առումով, Ռուսաստանը Հայաստանի վստահելի գործընկերն է»,- ընդգծել է Մատվիենկոն:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների օրենսդությունների ներդաշնակեցմանը, միջխորհրդարանական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Մատվիենկոն երկու երկրների խորհրդարանականներին կոչ է արել վերստուգել միջխորհրդարանական պայմանագրերը, ինչպես նաև վերլուծել առկա միջպետական ու միջկառավարական համաձայնագրերը՝ դրանց արդիականացման նպատակով:
«Անհրաժեշտ է այնպես անել, որպեսզի ստորագրվող յուրաքանչյուր համաձայնագիր չլինի դեկլարատիվ, այլ լցված հստակ բովանդակությամբ, իր հիմքում ունենա հստակ ծրագրեր»,- ասել է Մատվիենկոն: Նա ցանկություն է հայտնել, որպեսզի Ռուսաստանի և Հայաստանի խորհրդարանականները չիջեցնեն փոխգործակցության մակարդակը՝ միջազգային միջխորհրդարանական հարթակներում աշխատանքի ընթացքում:
Միաժամանակ, Մատվիենկոն ուրախությամբ է նշել, որ Արա Բաբլոյանն իր առաջին միջազգային այցը կատարել է Ռուսաստան, ինչը փոխադարձ հարգանքի, միմյանց վստահության նշան է:
Իր հերթին, ՀՀ ԱԺ նախագահը ավելացրել է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձը և այս տարիների ընթացքում երկու երկրները դուրս են եկել դաշնակցային փոխգործակցության որակական նոր մակարդակ: «Այս առումով, ցանկանում եմ ընդգծել, որ մեր ակտիվ մասնակցությամբ Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացին ընդլայնվում է համագործակցությունը առևտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային և այլ ոլորտներում»,- ասել է Բաբլոյանը:
Միաժամանակ, ՀՀ ԱԺ նախագահը պաշտպանել է Վալենտինա Մատվիենկոյի՝ վերը նշված առաջարկը և ընդգծել Հայաստանի ու Ռուսաստանի ավանդական ջերմ ու բարեկամական կապերի փաստը:

Armenia has been and will remain Russia’s strategic partner - Valentina Matviyenko
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. The Russian Federation Council is satisfied with the development dynamics of relations with Armenia, the regular political dialogue run by the leaders of the two countries which enable to give new impetus to the bilateral cooperation, Chairwoman of the Russian Federation Council Valentina Matviyenko said at the meeting with Speaker of Armenia’s Parliament Ara Babloyan in Russia, reports Armenpress.
“The leaders of our countries meet quite frequently which enables to solve concrete issues, moreover, as a result of close mutual partnership between the two countries, new approaches of inter-parliamentary cooperation are being developed. Armenia has been and will confidently remain Russia’s strategic partner with which we build firm partnership both at bilateral level and integration platforms. In this sense Russia is Armenia’s reliable partner”, she said.
At the meeting issues relating to harmonization of legislations of the two countries, as well as inter-parliamentary mutual partnership were discussed.
Matviyenko called on the parliamentarians of the two states to revise the inter-parliamentary agreement, as well as to analyze the existing inter-state and inter-governmental agreements aimed at updating them.
“It’s necessary to make sure that each signed agreement must not be declarative, but rather it must be with a clear content and to have concrete programs on its basis”, Matviyenko said.
In his turn Speaker Ara Babloyan said Armenia and Russia celebrate the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations and during these years the two countries have entered new qualitative level of allied mutual partnership. “In this sense I want to highlight that the cooperation in commercial, energy, transportation and other spheres is being expanded by our active participation in the Eurasian integration process”, Babloyan added.