ԼՂ խնդիրը պետք է լուծվի քաղաքակիրթ պետություններին վայել մոտեցումներով. Արա Բաբլոյանը՝ Մատվիենկոյի հետ հանդիպմանը
ԼՂ խնդիրը պետք է լուծվի քաղաքակիրթ պետություններին վայել մոտեցումներով.  Արա
Բաբլոյանը՝ Մատվիենկոյի հետ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հանդես է գալիս ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային ճանմապարհով խաղաղ կարգավորման օգտին և շնորհակալ է Ռուսաստանին այդ խնդրի լուծմանը նպաստելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, ում գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը պետական այցով գտնվում է ՌԴ-ում:
«Ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանին աջակցության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում այն մոտեցման համար, որն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելուն: Մենք գտնում ենք, որ այլընտրանքներ չկան: Եվ մենք պետք է հարցը լուծենք բացառապես խաղաղ ճանապարհով, երկխոսության ճանապարհով, քննարկման ճանապարհով, այն մոտեցումների ճանապարհով, որոնք վայել են քաղաքակիրթ պետություններին»,- ասել է Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ հուլիսի 4-ին Արցախի նկատմամբ կրկին իրականացվել է սադրանք: Նրա խոսքով՝ ամենացավալին այն է, որ ռմբակոծությունից տուժում է խաղաղ բնակչությունը:

YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Armenia supports the peaceful negotiated settlement of the Karabakh conflict and thanks Russia for contributing to settle the conflict, Ara Babloyan – Speaker of Armenia’s Parliament said at the meeting with Chairwoman of the Russian Federation Council Valentina Matviyenko, reports Armenpress.
The Armenian parliamentary delegation led by Speaker Babloyan has departed for Russia on state visit.
“I would like to thank Russia for assistance and approach in the OSCE Minsk Group which aims at peacefully settling the Nagorno Karabakh conflict. We believe that there are no alternatives. And we should solve the issue exclusively through peaceful means, through a dialogue and discussion, through approaches deserving to civilized states”, Ara Babloyan said.
The Speaker stated that on July 4 another provocation has been carried out against Artsakh. According to him, the most painful is that civilians suffer from shelling.