Ադրբեջանի նախկին ԱԳ նախարարը խոստովանել է ադրբեջանական դիվանագիտության տապալումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախկին ԱԳ նախարար Թոֆիկ Զուլֆուգարովը խոստովանել է, որ համեմատելով Հայաստանի և Ադրբեջանի վարած արտաքին քաղաքականությունը, հստակ երևում է, թե ինչ սխալներ է թույլ տվել ու ինչ ակնհայտ տապալումներ ունի ադրբեջանական կողմը միջազգային հանրության հետ հարաբերություններ կառուցելիս: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախարարն այս մասին հայտարարել է ադրբեջանական իշխանությունների հետ սերտորեն կապված լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում:
Մեկնաբանելով սահմանին ստեղծված վերջին իրադարձություններն ու լարվածության աճը՝ նա նշել է, որ ադրբեջանական կողմը միջազգային կառույցների հետ շփվելիս մի շարք սխալներ է թույլ տալիս՝ ի տարբերություն Հայաստանի արդյունավետ արտաքին քաղաքականության:
«Այդ արդյունավետության հիմնական խթանն է Հայաստանի կողմից իրականացվող ակտիվ արտաքին քաղաքականության, ռազմական մարտավարություն ու քաղաքական ռազմավարության ճիշտ համադրումը: Կարծում եմ, որ ադրբեջանական կողմն իր արտաքին քաղաքական ռազմավարության մեջ պետք է անհապաղ բարեփոխումներ իրականացնի, հակառակ դեպքում կշարունակի արտաքին քաղաքականության մեջ տապալվել: Այսպես այլևս չի կարող շարունակվել»,- նշել է նա:
Հուլիսի 4-ի լարվածության աճի վերաբերյալ հատուկ հայտարարությամբ էին հանդես եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
Մինսկի խումբը հրատապ կերպով կոչ է անում կողմերին դադարեցնել ռազմական գործողությունը: Բռնությունը միայն ծնում է հետագա բռնություն և ոչինչ չի տալիս: Այս երկարատև հակամարտության լուծման միակ պատասխանատու և մարդկային ճանապարհը կողմերի համար բարի կամքով բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալն է», - նշված էր համանախագահների հայտարարության մեջ:

Former FM of Azerbaijan admits failure of Baku’s diplomacy
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. Tofig Zulfugarov, the former foreign minister of Azerbaijan who served under Heydar Aliyev admitted that by comparing the foreign policies of Armenia and Azerbaijan it is clearly visible what mistakes and obvious failures the Azerbaijani side has in building its relations with the international community.
Zulfugarov made the comments in an interview to an Azerbaijani media outlet, which operates closely with Azerbaijan’s authorities.
Speaking about the recent developments and escalation in the border, he said that Azerbaijan is making several mistakes when communicating with international structures, unlike the effective foreign policy of Armenia.
“The main stimulus of this efficiency is the accurate combination of Armenia’s active foreign policy, military strategy and political strategy. I think that Azerbaijan must carry out immediate reforms in its foreign political strategy, otherwise it will continue to fail in foreign policy. This cannot go on like this anymore”, he said.
The OSCE Minsk Group made a statement regarding the July 4 escalation, urging to immediately stop military operations.